Te drzewa są uznawane za święte. Z ich drewna zrobiona jest figura Matki Bożej z góry Karmel

Te drzewa są uznawane za święte. Z ich drewna zrobiona jest figura Matki Bożej z góry Karmel
Fot. Mistyka codzienności / Facebook
Mistyka codzienności / Facebook / Wikipedia / pk

Drewno tych drzew nie gnije i nie atakuje go kornik. Jest uznawane za szlachetne. Niektóre osobniki dorastają nawet do 40 metrów wysokości. Zobacz z bliska legendarne święte cedry Libanu.

O libańskich cedrach opowiada na facebookowym profilu "Mistyka codzienności" ojciec Mariusz Wójtowicz OCD.

DEON.PL POLECA

- Gaj świętych cedrów w Libanie. Idziemy do największego - zaczyna swoja prezentację karmelita bosy, kierując się do okazałego osobnika.

- Największe okazy dorastają do 40 metrów wysokości. To drzewo jest niższe. Co ciekawe, tworzy u góry parasol. Drzewo nie gnije, nie atakuje go kornik, jest szlachetne - opowiada o. Mariusz Wójtowicz OCD i dodaje: "Z takiego drzewa jest zrobiona figura Matki Bożej na górze Karmel".

Cedr libański czyli "chwała Libanu"

Cedr libański (Cedrus libani) to gatunek zimozielonych drzew z rodziny sosnowatych. Naturalnie występuje w łańcuchach górskich Taurusu i Antytaurusu, na terenie Libanu, Syrii i Turcji. Rośnie w lasach na wysokości od 1300 do 1500 m n.p.m., często w towarzystwie jodły syryjskiej (Abies cilicica) i jałowca cuchnącego (Juniperus foetidissima). Od starożytności był intensywnie wycinany jako cenny materiał budowlany, co spowodowało, że obecnie jest rzadki. W wielu krajach świata jest uprawiany, ale w Europie występuje tylko w regionach o łagodnym klimacie, gdzie czasem tworzy całe zagajniki. Sprowadzono go do Europy w XVI wieku.

"W Księdze Izajasza (35,2) cedr nazywany był "chwałą Libanu", w poezji symbolizował dostojeństwo, siłę i majestat (Ez 31,2-9)" - czytamy w Wikipedii.

Źródło: Mistyka codzienności / Facebook / Wikipedia / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Te drzewa są uznawane za święte. Z ich drewna zrobiona jest figura Matki Bożej z góry Karmel
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.