Tydzień Czytania Dzieciom - rusza w czerwcu

Tydzień Czytania Dzieciom - rusza w czerwcu
Akcja ma przypomnieć rodzicom, jak ważne jest, aby choć kilka minut dziennie poświęcić na głośne czytanie najmłodszym (fot. sxc.hu)
9 lat temu
PAP / wab

1 czerwca w Cieszynie zainaugurowany zostanie jubiluszowy X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Będzie to jednocześnie rozpoczęcie I Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom, podczas którego ogłoszony zostanie program "All of Europe Reads to Kids".

X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom potrwa do 5 czerwca i rozpocznie obchody jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Akcja ma przypomnieć rodzicom, jak ważne jest, aby choć kilka minut dziennie poświęcić na głośne czytanie najmłodszym.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zauważył na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, że dzięki akcji prawie 40-procent rodziców czyta swoim dzieciom książki. - Nawyk czytania dzieciom powraca - podkreślił minister. - Cała akcja rozwija się nadal i to jest najbardziej istotne. Nie utknęliśmy, nie stanęliśmy w miejscu - mówił Zdrojewski dodając, że nieustannie podnoszona jest jakość kampanii, skuteczność przeprowadzanych akcji, ciągle powstają też nowe projekty.

Szef resortu kultury zapowiedział też przeprowadzenie kampanii społecznej "Weź kulturę na wakacje". - Chcemy, aby w pakiecie "kultura" znalazła się także książka; aby akcja skierowana była zarówno do rodziców, jak i do bardzo młodych ludzi - opowiadał minister.

Prezes Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" Irena Koźmińska przypomniała, że w pierwszym Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom udział wzięło 150 miejscowości. W obecnym 10. bierze udział już 2600.

- Przez te 10 lat do Fundacji przyłączyło się 6400 koordynatorów i liderów. Są to nauczyciele, bibliotekarze, ale czasem po prostu - zapaleni rodzice, pracownicy domów kultury, animatorzy kultury - mówiła Koźmińska.

- Walczymy o to, żeby powstała taka kultura, w której nie wyobrażamy sobie wychowania dziecka bez książki (...). Zajmujemy się budowaniem motywacji; podkreślamy, że nieważne jest uczenie dzieci liter, ale wpojenie im miłości do książek, aby kochali czytanie, aby to była ich pasja - zaakcentowała.

Centralna inauguracja ogólnopolskiego tygodnia czytania dzieciom zostanie połączona z inauguracją pierwszego Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego wspólnie z czeską Fundacją "Cele Cesko cte detem".

Na Rynku Głównym Cieszyna odbędzie się impreza edukacyjna „Cała Polska czyta dzieciom i bawi się bezpiecznie”, organizowana we współpracy z lokalnymi służbami mundurowymi. Zaplanowano m.in. występy teatralne, koncerty, gry i zabawy, miasteczko ruchu drogowego oraz głośne czytanie.

Inauguracji towarzyszyć będzie debata pt. "Jaka kultura?" z udziałem młodzieży gimnazjalnej i licealnej oraz polityków, dziennikarzy, artystów. Goście z zagranicy spotkają się w tym czasie przy Okrągłym Stole, aby omówić strategię wprowadzenia w życie programu "Cała Europa czyta dzieciom'. Całość zakończy wieczorny koncert galowy Roberta Janowskiego i lokalnych artystów w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

Patronat nad tegorocznym jubileuszem kampanii czytania objęli: małżonka prezydenta Anna Komorowska, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tydzień Czytania Dzieciom - rusza w czerwcu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.