Unikalne freski w ruinach Novae w Bułgarii
Unikalne malowidła naścienne w starożytnej rzymskiej rezydencji odkryto na stanowisku w Bułgarii - informuje serwis internetowy Balkan Travellers.
Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Novae nad Dunajem, położonym w północnej Bułgarii w odległości 4 kilometrów na wschód od miasta Swisztow, gdzie w połowie I w. n.e. Rzymianie założyli obóz wojskowy, potem twierdzę, a w początkach IV w. n.e. cywilne miasto.
Archeolog Pawlina Wladkowa z Regionalnego Muzeum Historycznego w Wielkim Tyrnowie, prowadzi na stanowisku badania pozostałości rzymskiej rezydencji położonej poza ziemnymi umocnieniami obozu wojskowego.
W rezydencji zawierającej pomieszczenia z II, III i IV wieku podczas badań w sali jadalnej o długości 12 metrów i szerokości 4,5 metra, wyposażonej w system ogrzewania gorącym powietrzem, którego kanały umieszczone zostały pod posadzką i w ścianach, P. Wladkowa odkryła na dwóch ścianach jadalni cenne, dobrze zachowane malowidła naścienne.
Zdaniem ekspertów, w badanej rezydencji w Novae podejmowani byli członkowie rodziny cesarskiej podczas ich podróży do rzymskiej prowincji Mezja Dolna.
W tym samym czasie zespół archeologów z Narodowego Instytutu Archeologii Bułgarskiej Akademii Nauk rozpoczął prace wykopaliskowe w rzymskich kwaterach oficerskich w Novae.
W czasach panowania w Rzymie cesarza Trajana (98-117 r. n.e.) w Novae stacjonował Legion I Italski, który kontrolował ruch na Dunaju oraz cały obszar Równiny Naddunajskiej na terenie dzisiejszej Bułgarii.
Skomentuj artykuł