Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 26

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 26
Tomasz Terlikowski, autor podcastu "Tak myślę"
0:00
- 0:00

Oto tematy 26. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”: jak o wojnie na Ukrainie wypowiadają się abp Światosław Szewczuk oraz przedstawiciele cerkwi prawosławnej, dlaczego idea „ruskiego świata” jest nie do pogodzenia z chrześcijańską ortodoksją, jak wygląda polityka informacyjna Rosji i Ukrainy, w Polsce trwa wielka akcja pomocy uchodźcom wojennym, reakcje Watykanu na wojnę na Ukrainie, czy polityka wschodnia z czasów Jana XXIII i Pawła VI wróciła w naszych czasach oraz co dzieje się w ukraińskim prawosławiu.

(0:00) Powitanie

(1:50) „Ten kto milczy, ten kto tej wojny nie potępia staje się współsprawcą zbrodni, współsprawca agresji i zabójstw ludności cywilnej na Ukrainie” – to jednoznaczne słowa abp. Światosława Szewczuka.

(3:08) A w Moskwie? Patriarcha Cyryl podarował rosyjskiemu wojsku ikonę Matki Bożej, aby przyspieszyła zwycięstwo w „operacji specjalnej” na Ukrainie. Czy to jeszcze jest chrześcijaństwo?

(13:47) Na czym polega ideologia „ruskiego świata”? Kilkudziesięciu wybitnych teologów wykazało, że ta ideologia jest nieprawosławna i niechrześcijańska. - To jest kapitalna encyklika na temat bezbożnego putinizmu i cyrylizmu – podkreśla Tomasz Terlikowski.

(16:50) Jak przedstawia się polityka informacyjna i propagandowa Rosji i Ukrainy – rozmowa z prof. Jackiem Wasilewskim, medioznawcą i specjalistą do spraw komunikacji, wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

(44:40) Skąd bierze się fala publikacji zarzucających Kościołowi i katolikom w Polsce, że nie angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy?

(47:48) Reakcje Watykanu i papieża Franciszka na rosyjską agresję na Ukrainę.

(52:20) O polityce wschodniej Stolicy Apostolskiej w czasach pontyfikatu Jana XXIII i Pawła VI, o tym, czy mamy do czynienia z nawrotem do tego sposobu uprawiania relacji z Rosją – to temat rozmowy z prof. Rafałem Latką, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej.

(1:25:30) Wojna na Ukrainie toczy się także rzekomo w imię prawosławia. Rosyjskie media dowodzą, że Ukraina utrudniała działanie prawosławnych patriarchatu moskiewskiego – zwraca uwagę Tomasz Terlikowski. Co ta wojna może zmienić w funkcjonowaniu prawosławia na Ukrainie?

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

19 września 1846 roku, w małej alpejskiej miejscowości La Salette, dwójce pasterzy – Melanii i Maksyminowi – objawiła się Maryja, by przekazać orędzie dla świata. Przesłanie, które otrzymały dzieci, wstrząsnęło Kościołem. Jednak najważniejsze jest to,...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 26
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.