Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 27

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 27
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

Oto tematy 27. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”: ofiarowanie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, ważny apel papieża Franciszka, jak wypadnie nasz sprawdzian z empatii, jak wojna wygląda z bliska, stanowisko niemieckiego episkopatu w sprawie wojny na Ukrainie, czy rozmowy z patriarchą Cyrylem to dobra strategia ekumeniczna, o koncepcji wojny sprawiedliwej, co dzieje się w światowym i polskim prawosławiu, ile odnotowano zgłoszeń osób skrzywdzonych seksualnie w polskim Kościele w ubiegłym roku, na czym polega reforma Kurii Rzymskiej przeprowadzona przez papież Franciszka.

(0:00) Powitanie

(1:50) Ofiarowanie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi to bardzo ważny gest papieża Franciszka, który jest odpowiedzią na prośbę ukraińskich biskupów.

(6:35) Wielkie kryzysy uruchamiają nie tylko szlachetność, ale także podłość. Papież Franciszek apeluje o chronienie ukraińskich kobiet i dzieci, które musiały uciekać przed wojną.

(8:06) Pierwszy wstępny test solidarności z uchodźcami Polska zdała znakomicie. Możemy być za to z siebie dumni. To był jednak tylko sprint, a teraz czekają nas większe i mniejsze egzaminy z empatii, z pomocy, z solidarności – przestrzega Tomasz Terlikowski.

(14:10) Rozmowa z reporterem wojennym Radosławem Kietlińskim, który teraz pomaga koordynować pomoc dla Ukraińców – o tym, jaka jest każda wojna i dlaczego na wojnie nie ma wygranych.

(52:35) „Bez zastrzeżeń potępiamy rosyjską inwazję na Ukrainę” – napisali niemieccy biskupi katoliccy. Biskupi jasno wskazują winnych wojny i domagają się wycofania wojsk rosyjskich.

(56:10) Nie warto spotykać się i rozmawiać z patriarchą Moskwy Cyrylem, jak to zrobili niedawno papież Franciszek i arcybiskup Canterbury Justin Welby – dowodzi red. Terlikowski. Dlaczego? Bo jest to jedynie okazja do rozsiewania putinowskich przekazów propagandowych.

(1:02:42) Czy rzeczywiście możemy porzucić teorie wojny sprawiedliwej – rozmowa z Markiem Jurkiem, historykiem i komentatorem, byłym politykiem.

(1:41:27) Świat prawosławny powoli jednoczy się przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę i przeciwko popierającej wojnę Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Głos zabrał także Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

(1:44:32) Podsumowanie zgłoszeń dotyczących nadużyć seksualnych w polskim Kościele, które wpłynęły w 2021 r. to temat rozmowy z ks. Piotrem Studnickim, kierownikiem biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

(2:02:02) Co nowego w organizacji i funkcjonowaniu Kurii Rzymskiej wprowadza papież Franciszek poprzez wydaną właśnie Konstytucję Apostolską.

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Molenda, Kama Hawryszków

Czy nasza relacja z Bogiem może być niszcząca?
Kiedy wiara oddala od Boga, zamiast do Niego przybliżać?
Czy można być praktykującym katolikiem, przyjmować sakramenty i być niewierzącym?

Niedojrzała religijność wpływa na wiele sfer...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 27
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.