Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 29

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 29
0:00
- 0:00

Rosyjskie okrucieństwo i zbrodnie wobec cywilów na Ukrainie, „czarna msza” patriarchy Cyryla i chrześcijańska krytyka pod adresem przywódcy moskiewskiego prawosławia, wizyta na Ukrainie wśród uciekinierów i tych, którzy im pomagają, spotkanie Franciszka z przedstawicielami rodzimych ludów Kanady oraz pielgrzymka papieża na Maltę to tematy 29. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”.

(0:00) Powitanie.

(1:45) Rosyjskie bestialstwo na Ukrainie zdaje się nie mieć granic. Gdybyśmy mieli pecha i urodzili się kilkaset kilometrów dalej, to mogłoby spotkać nas, nasze żony i nasze córki.

(7:35) W tym samym czasie, gdy wieści o bestialstwach popełnionych w Buczy obiegły świat, patriarcha Cyryl pobłogosławił rosyjskich żołnierzy, którzy dopuszczają się tych przerażających zbrodni. - To słowa haniebne, które wykluczają go z dialogu ekumenicznego – stwierdza Tomasz Terlikowski.

(12:12) Głosem chrześcijańskiego sumienia wobec ogromu zbrodni popełnianych na Ukrainie został arcybiskup Rowan Williams, były zwierzchnik Kościoła anglikańskiego i znawca prawosławia. „Twoja owczarnia w Ukrainie jest mordowana przez innych twoich wiernych. Twoim obowiązkiem jest potępienie zabijania własnych wiernych, za których odpowiadasz przed Chrystusem” – zwrócił się abp Williams do patriarchy Cyryla.

(13:48) Wizyta w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie i rozmowa z proboszczem ks. Grzegorzem Drausem.

(37:12) 24 lutego skończyło się normalne życie, skończył się dom - Tomasz Terlikowski rozmawia we Lwowie z uciekinierami, którzy uratowali się przed wojną. To wstrząsające relacje.

(43:20) Rozmowa z ks. Andrzejem Lalikiem, wikariuszem parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Mościskach. Co teraz jest najbardziej potrzebne, co dla uchodźców może być najbardziej przydatne?

(58:12) W czasie podróży na Maltę papież nawiązywał do sytuacji na Ukrainie i do losów uchodźców, którzy szukają schronienia.

(1:00:35) Papież Franciszek spotkał się z przedstawicielami pierwszych ludów Kanady i skierował do nich prośbę o przebaczenie za zbrodnie wobec nich popełnione przez ludzi Kościoła.

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Mistyczka ze szczecińskiego bloku 

Gdy Alicja Lenczewska zapisywała swoje dzienniki – Świadectwo i Słowo pouczenia – nie wiedziała, co się z nimi stanie. Dziś pomagają tysiącom ludzi w odnalezieniu drogi do swojego wnętrza i...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 29
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.