Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 35

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 35
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

W 35. odcinku podcastu „Tak myślę” Tomasz Terlikowski m.in. rozmawia z Pauliną Guzik na temat jej filmu „Szklany Dom” o tym, co Jan Paweł II zrobił w sprawie walki z pedofilią w Kościele. A ponadto w tym odcinku przesłaniu papieża na Dzień Migranta i Uchodźcy, czy w Polsce potrafimy przyjmować innych, Franciszek odwiedzi Kanadę i spotka się z przedstawicielami Pierwszych Narodów tego kraju, Watykan przyznaje, że Ukraina ma prawo do obrony, rozmowa z prof. Aleksandrem Bańką, o relacjach katolików i anglikanów, po aresztowaniu przez chińskie władze kard. Zena, jak ograniczyć promocje alkoholu, w USA może dojść do uchylenia wyroku Roe vs Wade, który zalegalizował aborcję, a na koniec o sytuacji w świecie prawosławia.

(0:00) Powitanie.

(2:50) „Obecność migrantów stanowi wielkie wyzwanie, ale także okazję do rozwoju kulturowego i duchowego wszystkich” – stwierdził papież Franciszek w orędziu z okazji 108. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

(6:00) Zaczęło się od plotki, że uchodźcy z Ukrainy uczestniczyli w zabójstwie w Warszawie. Kilka godzin później okazało się, ze zabójca był Polak, a Ukrainiec przekazał policji informacje o morderstwo. Ale hejt na uchodźców się wylał i ciągle się wylewa.

(10:06) Papież spotka się w Kanadzie z przedstawicielami Pierwszych Narodów w związku z udziałem instytucji katolickich w przymusowej naturalizacji pierwotnych mieszkańców tego kraju.

(12:38) – Ukraina ma prawo do obrony przed agresją – podkreślił abp Paul Gallagher, watykański sekretarz ds. relacji z innymi państwami. Wysłannik papieża udał się do Kijowa.

(14:45) Rozmowa z prof. Aleksandrem Bańką o filozoficznych i teologicznych aspektach teorii wojny sprawiedliwej.

(49:10) – Otwarcie mówmy o tym, co może nas oddalić - mówił Franciszek członków międzynarodowej komisji anglikańsko-rzymskokatolickiej.

(53:35) Władze chińskie aresztowały 90-letniego kardynała Josepha Zena za pomoc mieszkańcom Hongkongu sprzeciwiającym się ograniczaniu demokracji w tej byłej brytyjskiej kolonii. – Ta sytuacja pokazuje, ze Watykan jest niewolnikiem własnej polityki chińskiej – stwierdza autor podcastu „Tak myślę”.

(56:17) Rozmowa z autorką filmu „Szklany Dom” Paulina Guzik. Czy Jan Paweł II zdawał sobie sprawę ze skale pedofilii w Kościele i jakie działania podjął w walce z wykorzystywaniem seksualnym dzieci przez księży?

(1:20:00) Tomasz Terlikowski wyjaśnia, dlaczego popiera projekt Partii Razem o ograniczeniu promocji alkoholu.

(1:22:45) Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zamierza uchylić wyrok Roe vs Wade, który 50 lat temu doprowadził do legalizacji aborcji w USA. Co z tego wynika – o tym w rozmowie z amerykanistą Andrzejem Kohutem.

(1:52:33) Jak zareagował Kościół prawosławny Serbii na uznanie przez Konstantynopol kanoniczności Cerkwi macedońskiej Ochrydy? O tym na koniec w części poświęconej sytuacji w światowym prawosławiu.

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 35
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.