Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 38

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 38
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

Oto tematy 38. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”. Dlaczego biskup opolski zapowiada łączenie parafii, kto według abp. Jędraszewskiego odpowiada za zaangażowanie w pomoc uchodźcom, a kto za porażkę katechezy młodzieży, co dzieje się z kolejnymi sprawami polskich biskupów w Rzymie, papież Franciszek kolejny raz zaapelował o pokój, a Viktor Orban wybronił od sankcji patriarchę Cyryla, jak wygląda sytuacja w prawosławiu ukraińskim i macedońskim oraz dlaczego metropolita Hilarion przenosi się z Rosji do Budapesztu.

(0:00) Powitanie i spis treści.

(1:35) Tydzień po tygodniu przychodzą informacje wskazujące, że Kościół w Polsce wszedł w kryzys. Teraz ordynariusz opolski zapowiedział łączenie parafii. Czy kryzys przynosi też szanse i nadzieje na lepsze w polskim Kościele.

(6:15) Abp Marek Jędraszewski wygłosił kazanie w Zakopanem. Mówił m.in. o przyczynach niepowodzeń katechizacji młodzieży w Polsce i o zasługach w pomocy uchodźcom z Ukrainy. Tomasz Terlikowski krótko podsumowuje to wystąpienie.

(8:40) Co dzieje się z kolejnymi sprawami polskich biskupów w Watykanie, czy wiadomo, jak zakończyło się postępowanie w sprawie bp. Henryka Tomasika i czy ustanowione przez papieża Franciszka przepisy dotyczące postępowań w sprawach o wykorzystanie seksualne jeszcze działają, czy już przestały obowiązywać. O tym m.in. w rozmowie z Tomaszem Krzyżakiem, publicystą, redaktorem działu krajowego dziennika „Rzeczpospolita” i specjalistą od spraw Kościoła.

(42:22) Papież Franciszek po raz kolejny zaapelował o pokój. „Powstrzymajcie makabryczne niszczenie miast i wsi na wschodzie Ukrainy nie ustawajcie w modlitwie i dążeniu do pokoju” - wołał papież. – Prawdziwi adresaci tego apelu nie są wskazani – komentuje Tomasz Terlikowski.

(44:30) Viktor Orban zapunktował w Moskwie, bo zablokował sankcje przeciwko patriarsze Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyrylowi.

(47:03) Rozmowa z Grzegorzem Szmygą, prawosławnym teologiem, autorem kanału „Gerontikon” na YouTube. Jakie ruchy zachodzą obecnie w prawosławiu i dlaczego tak się dzieje, szczególnie na Ukrainie i w Macedonii Północnej.

(1:20:53) Metropolita Hilarion, do niedawna druga osoba w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i szef komisji do spraw zewnętrznych kontaktów z innymi Kościołami, został pozbawiony tej funkcji i mianowany metropolitą Budapesztu i całych Węgiel. Stało się tak zapewne ze względu na to, że utracił zaufanie patriarchy Cyryla – wskazuje Tomasz Terlikowski.

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 38
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.