Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 41

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 41
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

Zapraszamy na 41. odcinek podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”. A oto dzisiejsze tematy: co czeka nas po wyroku Sądu Najwyższego USA w sprawie aborcji, patriarcha Cyryl nie ustaje w pochwalaniu zbrodniczej wojny Rosji, a o wsparcie dla Ukrainy zaapelował papież Franciszek, o. Rydzyk wie, co myśleć o sprawie DPS-u w Jordanowie, diecezja kaliska nie chce płacić odszkodowania na księdza pedofila, jakie były przyczyny zwolnienia Tomasza Lisa z funkcji redaktora naczelnego „Newsweeka, dramatyczna sytuacja chrześcijan w Nigerii, a na koniec lektura na wakacje.

(0:00) Powitanie i spis treści

(1:55) Wyrok amerykańskiego Sądu Najwyższego w sprawie Roe vs Wade - czyli w sprawie aborcji - ma znaczenie fundamentalne. Od teraz decyzje w sprawie aborcji zapadać będą nie w Waszyngtonie, ale na poziomie poszczególnych stanów, co oznacza w niektórych przypadkach zaostrzenie przepisów, zakazanie aborcji albo jej liberalizację.

(7:18) Patriarcha Moskwy Cyryl brnie w retorykę popierania wojny na Ukrainie i pokazuje, jak wierny jest prezydentowi Putinowi. Teraz użala się nad „prześladowanym narodem rosyjskim” – „prześladowanym” przez świat zewnętrzny.

(9:26) Papież Franciszek wezwał do wspierania Ukrainy. „Nie zapominajmy o tym narodzie doświadczonym wojną” - wezwał.

(10:06) Rozmowa o sytuacji na Ukrainie z pastorem Adamem Ciućką z Kościoła Bożego, który właśnie wrócił z Donbasu, gdzie dotarł z pomocą humanitarną.

(39:38) O. Tadeusz Rydzyk wypowiedział się w sprawie opisanych przez media bulwersujących przypadków w prowadzonym przez siostry zakonne DPS-ie w Jordanowie. Wskazał winnych. – Jak tak można? – stawia pytanie Tomasz Terlikowski.

(42:33) Diecezja kaliska nie przyjęła wyroku sądowego o wypłaceniu zadośćuczynienia ofierze księdza pedofila. Kuria odwołuje się od wyroku argumentując, że odpowiedzialność spoczywa na sprawcy przestępstwa – obecnie wydalonym już ze stanu duchownego Arkadiuszu H.

(45:20) Czego dopuścił się Tomasz Lis, że został zwolniony ze stanowiska szefa tygodnika „Newsweek”? Sugerowano, że istniał w tej sprawie podtekst polityczny, ale teraz – po publikacji portalu Wirtualna Polska – widać, że przyczyny były inne: traktowanie podwładnych, seksistowskie żarty, mobbing, etc. – Zamilczanie, udawanie, że nie ma tematu, nie są droga. Jeżeli media chcą zachować autorytet w sprawie walki z przemocą, jeżeli chcą krytykować innych, to nie mogą tolerować takich zachowań we własnych szeregach. Święte krowy nie istnieją – argumentuje Tomasz Terlikowski.

(47:59) W Nigerii doszło do kolejnych zamachów na chrześcijan. Zabijani są księża, uprowadzane i niewolone uczennice, porwanych młodych chłopców szkoli się bojówkarzy i terrorystów zabijających nawet swoich bliskich. Co dzieje się w tym największym afrykańskim kraju – opowiada Łukasz Wilczyński z organizacji Open Doors.

(1:17:51) Niewiele jest współczesnych powieści, które można nazwać chrześcijański – stwierdza Tomasz Terlikowski i zachęca do przeczytania książki Marilynne Robinson „Gilead”.

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 41
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.