Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 5

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 5
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

Trwa wizyta ad limina. Kolejna, trzecia już, grupa biskupów za chwilę powróci z Rzymu, a w niedzielę uda się tam grupa czwarta. - Co wynika z tych wizyt? Parafrazując znaną przyśpiewkę: "nic się nie stało, zupełnie nic się nie stało". A jeśli są jakieś problemy, to wyłącznie złe media i skrzywdzeni przez Watykan biskupi. Trudno tego nie skomentować, choć nie ukrywam, że ochoty na to specjalnej nie mam - mówi Tomasz Terlikowski.

Synod na temat synodalności rozpoczęty na poziomie diecezji. Czy się uda, co on naprawdę oznacza i dlaczego warto w nim brać udział. O tym redaktor Terlikowski porozmawia z prof. Aleksandrem Bańką, filozofem, politologiem, ewangelizatorem i uczestnikiem pierwszej sesji synodalnej w Rzymie.

Kościół ewangelicko-augsburski będzie ordynował kobiety na pastorów. Czy to rewolucja? Czy katolicy powinni się tym zajmować i o co w tym wszystkim chodzi? To także temat dzisiejszego spotkania.

Jeden z najbardziej znanych i popularnych biskupów Kościoła Anglii, bp Michael Nazir-Ali został katolikiem. Kim jest ten biskup? Jak do tego doszło i jakie będzie jego obecne miejsce w Kościele katolickim?

Przepaść i spór między Moskwą, a Konstantynopolem pogłębia się. Czy możliwe jest całkowite zerwanie, o co naprawdę gra Moskwa i dlaczego nic nie wskazuje na to, by cokolwiek w najbliższym czasie miało się zmienić? O tym Tomasz Terlikowski rozmawia z publicystą i filozofem Łukaszem Kobeszko.

"Proszę, nie zamiatacie rzeczy pod dywan. Bo wtedy zaczną śmierdzieć, gnić, a sam dywan zgnije. Uświadommy sobie, że jeśli ukrywamy fakty, kiedy trzymamy gębę na kłódkę, ukrywamy brud i stajemy się za niego współodpowiedzialni". Na zakończenie wstrząsający list ofiary wykorzystania seksualnego przez duchownego. List, który został skierowany do papieża, a za jego pośrednictwem do kleryków na całym świecie.

(2:15) Trwa wizyta ad limina – trzecia grupa biskupów z Polski już wraca, a do Rzymu wyjeżdża czwarta, ostatnia. - Co wynika z tych wizyt? Parafrazując znana przyśpiewkę: nic się stało, zupełnie nic się nie stało. A jeśli są jakieś problemy, to wyłącznie złe media i skrzywdzeni przez Watykan biskupi – takim komentarzem rozpoczyna piaty odcinek „Tak myślę” red. Terlikowski.

(5:45) Synod o synodalności na poziomie diecezji rozpoczęty. Czego się po nim spodziewać, jak powinien wyglądać, jak się do niego przygotować - to tematy rozmowy z prof. Aleksandrem Bańką, polskim delegatem na pierwszą, rzymską sesję synodu.

(34:00) Media już obwieściły rewolucję, ale nic nie wskazuje na to, aby do niej doszło. Jak rozumieć decyzję synodu Kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego) o dopuszczeniu kobiet do ordynacji na pastorów.

(34:40) Zaskoczeniem, choć nie rewolucja może być fakt, że czwarty już anglikański biskup został katolikiem. Bp Michael Nazir-Ali to jeden z najbardziej znanych anglikańskich hierarchów. Co oznacza jego przejście na katolicyzm?

(38:00) Moskwa i Konstantynopol w zastraszającym tempie oddalają się od siebie. Moskwa w sensie ścisłym już uznała Konstantynopol za schizmatycki, ale na razie nie spotkała się z reakcja patriarchy ekumenicznego. O co chodzi w sporze w ramach prawosławia – o tym w rozmowie z Łukaszem Kobeszko, filozofem, publicystą i znawca prawosławia.

(1:12:50) Dorosła już kobieta, która doświadczyła nadużyć seksualnych ze strony księdza, napisała list do papieża, a Franciszek nakazał zapoznać z jego treścią kleryków na całym świecie. Jaki wstrząsający przekaz zawarty został w tym liście?

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
25,83 zł
36,90 zł

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 5
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.