Abp Gądecki spotkał się z ofiarami nadużyć osób duchownych. "Każde z tych spotkań było dla mnie ważne"

Abp Gądecki spotkał się z ofiarami nadużyć osób duchownych. "Każde z tych spotkań było dla mnie ważne"
(fot. EpiskopatNews)
KAI / jp

- Ból i cierpienie osób pokrzywdzonych wymagają od wszystkich - od biskupów i przełożonych zakonnych, od duchownych i świeckich - bezwarunkowego zaangażowania w proces zgłaszania, wysłuchiwania, naprawy i zapobiegania tego rodzaju przestępstwom - powiedział.

- Każde z tych spotkań było dla mnie ważne. Każde z nich poszerzyło moją wiedzę i jeszcze bardziej uwrażliwiło na doświadczoną krzywdę - powiedział abp Stanisław Gądecki po spotkaniach z osobami pokrzywdzonymi przez nadużycia seksualne ze strony duchownych.

Zaznaczył, że takie spotkania będą kontynuowane.

DEON.PL POLECA

Przewodniczący Episkopatu powiedział o swoim zaproszeniu i odpowiedzi na nie.

- Przed kilku tygodniami - za pośrednictwem kurii diecezjalnych i zakonnych - zaprosiłem na spotkania osoby pokrzywdzone w sferze seksualnej w dzieciństwie lub w młodości przez duchownych, których sprawy zakończyły się w procesach kanonicznych. Jestem wdzięczny wszystkim 28 osobom, które przyjęły zaproszenie. Z częścią z nich już się spotkałem, terminy kolejnych spotkań będą sukcesywnie uzgadniane - podkreślił abp Stanisław Gądecki.

Spotkania miały charakter prywatny.

- Osoby zaproszone prosiły mnie o zachowanie całkowitej dyskrecji i w związku z tym spotkania miały charakter indywidualny i prywatny. Z tej racji nie może być mowy o ujawnianiu szczegółów tych rozmów - zaznaczył abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że te spotkania są potrzebne i są ważne także dla niego osobiście.

- Na każde spotkanie było przewidziane sporo czasu, a niektóre z nich znacznie się przedłużyły. Myślę, że były one bardzo potrzebne zarówno osobom zaproszonym, jak i mnie osobiście oraz ojcu Adamowi Żakowi, koordynatorowi Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Pragnę przy okazji podkreślić, że każde z tych spotkań było dla mnie ważne. Każde z nich poszerzyło moją wiedzę i jeszcze bardziej uwrażliwiło na doświadczoną krzywdę - powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący KEP odniósł się także do dotychczasowych działań Episkopatu Polski.

- Te spotkania utwierdziły mnie w przekonaniu o słuszności różnych inicjatyw podjętych do tej pory przez Konferencję Episkopatu Polski oraz o konieczności jeszcze bardziej intensywnej pracy, aby właściwie odpowiadać na bolesne fakty z przeszłości i teraźniejszości oraz zapobiegać podobnym w przyszłości - zaznaczył.

Abp Gądecki zwrócił uwagę na wyrządzoną krzywdę oraz zaapelował o bezwarunkowe działania na rzecz osób poszkodowanych. Powiedział: "Ból i cierpienie osób pokrzywdzonych wymagają od wszystkich - od biskupów i przełożonych zakonnych, od duchownych i świeckich - bezwarunkowego zaangażowania w proces zgłaszania, wysłuchiwania, naprawy i zapobiegania tego rodzaju przestępstwom".

Przewodniczący Episkopatu zaapelował także do sprawców tych krzywd.

- Pragnę zwrócić się w imieniu wspólnoty Kościoła do sprawców: wzywam was do rachunku sumienia, do uznania waszej odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi za popełnione grzechy i przestępstwa oraz do nawrócenia. Wasze czyny niszczą młodych i Kościół oraz zaciemniają blask Ewangelii - podkreślił.

Przewodniczący KEP zwrócił się także z prośbą o modlitwę.

- Proszę wszystkich wiernych o włączenie się w gorącą modlitwę w intencji osób pokrzywdzonych oraz o nawrócenie sprawców - zaznaczył.

Kolejne spotkania Przewodniczącego Episkopatu z osobami pokrzywdzonymi przez nadużycia seksualne ze strony duchownych będą się odbywały sukcesywnie.

BP KEP

Publikujemy pełną treść wypowiedzi:

Przed kilku tygodniami - za pośrednictwem kurii diecezjalnych i zakonnych - zaprosiłem na spotkania osoby pokrzywdzone w sferze seksualnej w dzieciństwie lub w młodości przez duchownych, których sprawy zakończyły się w procesach kanonicznych.

Jestem wdzięczny wszystkim 28 osobom, które przyjęły zaproszenie. Z częścią z nich już się spotkałem, terminy kolejnych spotkań będą sukcesywnie uzgadniane. Osoby zaproszone prosiły mnie o zachowanie całkowitej dyskrecji i w związku z tym spotkania miały charakter indywidualny i prywatny. Z tej racji nie może być mowy o ujawnianiu szczegółów tych rozmów.

Na każde spotkanie było przewidziane sporo czasu, a niektóre z nich znacznie się przedłużyły. Myślę, że były one bardzo potrzebne zarówno osobom zaproszonym, jak i mnie osobiście oraz ojcu Adamowi Żakowi, koordynatorowi Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Pragnę przy okazji podkreślić, że każde z tych spotkań było dla mnie ważne. Każde z nich poszerzyło moją wiedzę i jeszcze bardziej uwrażliwiło na doświadczoną krzywdę. Te spotkania utwierdziły mnie w przekonaniu o słuszności różnych inicjatyw podjętych do tej pory przez Konferencję Episkopatu Polski oraz o konieczności jeszcze bardziej intensywnej pracy, aby właściwie odpowiadać na bolesne fakty z przeszłości i teraźniejszości oraz zapobiegać podobnym w przyszłości.

Ból i cierpienie osób pokrzywdzonych wymagają od wszystkich - od biskupów i przełożonych zakonnych, od duchownych i świeckich - bezwarunkowego zaangażowania w proces zgłaszania, wysłuchiwania, naprawy i zapobiegania tego rodzaju przestępstwom.

Na zakończenie pragnę zwrócić się w imieniu wspólnoty Kościoła do sprawców: wzywam was do rachunku sumienia, do uznania waszej odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi za popełnione grzechy i przestępstwa oraz do nawrócenia. Wasze czyny niszczą młodych i Kościół oraz zaciemniają blask Ewangelii.

Proszę wszystkich wiernych o włączenie się w gorącą modlitwę w intencji osób pokrzywdzonych oraz o nawrócenie sprawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki spotkał się z ofiarami nadużyć osób duchownych. "Każde z tych spotkań było dla mnie ważne"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.