Sri Lanka przeżywa kryzys gospodarczy i polityczny. Jest to wezwanie do refleksji i działania

Sri Lanka przeżywa kryzys gospodarczy i polityczny. Jest to wezwanie do refleksji i działania
Fot. jesuits.global
jesuits.global / tk

"Sytuacja gospodarcza Sri Lanki, najgorsza w ostatnich latach, zniszczyła źródła utrzymania milionów ludzi i doprowadziła do ubóstwa wielu obywateli tego kraju. Z każdym dniem rośnie gniew opinii publicznej wobec prezydenta Sri Lanki" - pisze jezuita o. Roy Fernando.

Wraz ze spontaniczną akcją obywatelskiego protestu pojawił się jednak nowy ruch ludowy, otwarcie domagający się fundamentalnych zmian w istniejącym porządku politycznym. To rzadki moment politycznego przebudzenia obywateli Sri Lanki.

Pozytywnym wymiarem protestów jest to, że położył on kres „biernego obywatelstwa”. Teraz widzimy, że obywatele porzucili nawyk politycznej bierności, aby wystąpić i odzyskać swoją rolę jako politycznie aktywni i odpowiedzialni obywatele.

Jezuici ze Sri Lanki nieustannie udzielają wsparcia rodzinom dotkniętym kryzysem. Powołano grupę, składającą się z trzech jezuitów, w celu zorganizowania pracy jezuitów w odpowiedzi na obecny kryzys. Celem jest zapewnienie odpowiedniej ochrony socjalnej, zdrowotnej i żywnościowej dla ludzi, zwłaszcza tych, którzy są w trudnej sytuacji oraz gospodarstw domowych, w których znajdują się dzieci, osoby starsze i osoby niepełnosprawne.

DEON.PL POLECA

Podstawowym celem jest zapewnienie żywności, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania. Może to również zmniejszyć ryzyko przemocy domowej poprzez zmniejszenie poziomu stresu i ochronę zdrowia psychicznego rodziców, dzieci i innych członków rodzin.

Tekst w całości można przeczytać klikając w ten link.

Źródło: jesuits.global / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Ćwiczenia duchowe – sposób na owocne życie w przyjaźni z Bogiem.

Święty Klaudiusz de la Colombière w swoim „Dzienniku duchowym” często wspominał łaski, jakie otrzymał od Boga, odprawiając rekolekcje metodą św. Ignacego Loyoli. Podobne doświadczenie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sri Lanka przeżywa kryzys gospodarczy i polityczny. Jest to wezwanie do refleksji i działania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.