Kiedy na przełomie XV i XVI wieku odkryto nowe światy, przynajmniej z punktu widzenia Europejczyków, Franciszek Ksawery był tym, który zaniósł Chrystusa i wiarę chrześcijańska do dalekiej Azji. Jego nieliczne listy pisane z Dalekiego Wschodu, czytane w Europie w tysiącach odpisów, ukazały wiernym całej Europy nowy świat i rozbudziły entuzjazm misyjny, który porwał wielu. 3 grudnia wspominamy św. Franciszka Ksawerego, jezuitę, największego misjonarza ery nowożytnej, patrona misji katolickich.
Jan Berchmans był młodym człowiekiem, marzył o byciu misjonarzem. Świat stał przed nim otworem. Gorąco pragnął męczeństwa, które wtedy nie było wcale rzadkością. 26 listopada Kościół wspomina młodego jezuitę, Jana Berchmansa, patrona ministrantów.
Kasata, czyli zniesienie zakonu jezuitów, jakie nastąpiło pod koniec XVIII wieku było wydarzeniem ze wszech miar wyjątkowym. Potężny organizm w Kościele, działający na całym ówczesnym świecie, mający wielkie wpływy, został zdelegalizowany, a jego dobra skonfiskowane. Papież Klemens XIV dokonał tego zaszantażowany przez europejskie potęgi. Nad jezuitami zapadła długa i ciemna noc. Jednym z nielicznych światełek w ciemnościach nocy kasaty był św. Józef Pignatelli SJ, którego wspominamy 14 listopada.
Deon.pl
Zakończył się Jubileuszowy Rok Ignacjański. Wspominając 500 lat od nawrócenia św. Ignacego i 400 lat od jego kanonizacji, jezuici na świecie chcieli, inspirując się doświadczeniem założyciela „ujrzeć wszystko na nowo w Chrystusie” i uczyć się wraz z pielgrzymem z Loyoli naśladowania Jezusa.
Piotr Faber pochodził z południowej Francji, z ubogiej, wiejskiej rodziny. Był bardzo zdolny, miał znakomitą pamięć i rozpoczął studia na paryskiej Sorbonie. Jako jedyny miał święcenia kapłańskie, gdy pierwsi jezuici składali swoje śluby w Paryżu, w roku 1534. Potem przemierzył Europę wzdłuż i wszerz. Gdy umierał miał tylko 40 lat. Kościół wspomina go w liturgii 2 sierpnia.
KAI/mk
Biskup Rafał Markowski udzielił święceń kapłańskich rosyjskiemu jezuicie. Michaił Tkalicz SJ święcenia prezbiteriatu miał przyjąć w Moskwie, ale z powodu wojny na Ukrainie uroczystość nie mogła się odbyć w Rosji.
Nieoczekiwanie znów znaleźliśmy się w czasach, kiedy przed naszymi oczyma przetaczają się obrazy wojny i walczących żołnierzy. Nie tylko mamy ją tuż za naszymi granicami, ale na różny sposób doświadczamy jej skutków. Dla nas, w większości żyjących przez całe życie w pokoju, to coś nowego, zaskakującego, wręcz niepojętego, ale patrząc z perspektywy historycznej, pokój przez całe dziesięciolecia to sytuacja wcześniej prawie niespotykana. Praktycznie każde pokolenie miało swoje doświadczenie wojny, a były i takie, które w ogóle nie zaznały pokoju, dla których wojna była czymś naturalnym i oczywistym - pisze Stanisław Łucarz SJ w artykule opublikowanym w "Życiu Duchowym" (nr 111/2022).
Deon.pl
Po zakończeniu 10 dniowych rekolekcji MAGIS, młodzież tworząca jezuickie duszpasterstwo zjechała się ponownie do Starej Wsi, gdzie rozpoczęły się XVII Ignacjańskie Dni Młodzieży, których tegoroczne hasło - Poznać Pokochać Naśladować – nawiązuje do obchodzonego Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego.
PAP / tk
W niedzielę 31 lipca przypada w Kościele wspomnienie św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów. Zakończy ono Jubileuszowy Rok Ignacjański związany z 500-leciem nawrócenia św. Ignacego i 400-lecia jego kanonizacji w Towarzystwie Jezusowym.
YouTube.com / tk
W zeszłym roku minęło 500 lat od bolesnego wydarzenia, które nastąpiło w życiu Ignacego Loyoli. Przyszły święty podczas bitwy o Pampelunę został trafiony w nogi kulą armatnią. Ten epizod był początkiem w drodze do nawrócenia św. Ignacego. W filmie „Cannonball Moments” Kolumbijczyk Harold Meza opowiada o swoim „Momencie kuli armatniej”, który całkowicie zmienił jego życie.
YouTube.com / tk
W zeszłym roku minęło 500 lat od bolesnego wydarzenia, które nastąpiło w życiu Ignacego Loyoli. Przyszły święty podczas bitwy o Pampelunę został trafiony w nogi kulą armatnią. Ten epizod był początkiem w drodze do nawrócenia św. Ignacego. W filmie „Cannonball Moments” jezuita Silvio Marques opowiada o swoim „Momencie kuli armatniej”, który zbliżył go do Boga
Od dwudziestu lat połowa lipca oznacza dla Starej Wsi koło Brzozowa obniżenie średniej wieku – a to za sprawą licznie przybywającej młodzieży tworzącej jezuicką wspólnotę MAGIS.
Instytut De Republica
Instytut De Republica we współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w dniach 6-8 lipca 2022 roku zorganizował konferencję naukową „Jezuici: nauka i nauczanie, sztuka, kultura, duchowość”. Trzydniowe wydarzenie, które zgromadziło dziesiątki naukowców badających dzieje zakonu założonego przez Ignacego Loyolę, miało za zadanie przekrojowe ukazanie obecności zakonników w rozmaitych dziedzinach: od nauki i wychowania, aż po sztukę.
Deon.pl / pzk
25 czerwca 2022 r., wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi Panny to radosny dzień dla krakowskich jezuitów. Cieszą się bowiem z nowo wyświęconych diakonów i prezbiterów. Święcenia odbyły się podczas uroczystej ceremonii w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Udzielił ich abp Adam Szal, metropolita przemyski.
KAI/mk
Abp Marek Jędraszewski przewodniczył mszy świętej odpustowej w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. - Serce Jezusowe jawi się jako umocnienie serc ludzkich - mówił podczas homilii metropolita krakowski.
facebook / kb
Minęło już 500 lat od nawrócenia jezuity Ignacego Loyoli i 400 od jego kanonizacji. Między innymi z tej okazji w Nowym Sączu postanowiono uczcić te jubileusze.
jesuits.global / tk
"Sytuacja gospodarcza Sri Lanki, najgorsza w ostatnich latach, zniszczyła źródła utrzymania milionów ludzi i doprowadziła do ubóstwa wielu obywateli tego kraju. Z każdym dniem rośnie gniew opinii publicznej wobec prezydenta Sri Lanki" - pisze jezuita o. Roy Fernando
YouTube.com / tk
W zeszłym roku minęło 500 lat od bolesnego wydarzenia, które nastąpiło w życiu Ignacego Loyoli. Przyszły święty podczas bitwy o Pampelunę został trafiony w nogi kulą armatnią. Ten epizod był początkiem w drodze do nawrócenia św. Ignacego. W filmie „Cannonball Moments” Sean O'Rourke opowiada o swoim „Momencie kuli armatniej”, dzięki któremu odnajduje Boga w ludziach bezdomnych.
YouTube.com / tk
O. Martin Abad Santos, jezuita pracujący jako lekarz w Timorze Wschodnim opowiada w filmie „Ubóstwo jezuitów” o swojej pracy i życiu w tym kraju. Zaznacza także jak ważne jest dla niego ubóstwo, dzięki któremu może poznać siebie i pogłębiać swoje powołanie.
jesuits.global / tk
W Centrum Duchowości w hiszpańskiej Loyoli w dniach od 28 marca do 1 kwietnia odbył się zjazd 153 delegatów z 26 krajów w celu omówienia przyszłości Apostolatu Społecznego w Europie i na Bliskim Wschodzie.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}