Mimo wielu niepowodzeń, dzięki świadectwu swojego życia i swoim pismom, stał się wielkim mistrzem duchowym. Nie wiodło mu się w interesach, został wdowcem, zmarły mu dzieci. Można by powiedzieć, że w takiej sytuacji to tylko uciec od świata i zamknąć się w klasztorze. Nasz patron tak zrobił i w tym odniósł spektakularne zwycięstwo. 31 października przyglądamy się postaci i dokonaniom św. Alfonsa Rodrigueza, jezuity, brata zakonnego, mistyka i wielkiego mistrza duchowego*.
Dominik Collins (irl. Doiminic Ó Coileáin) był wysokim, silnym i przystojnym młodzieńcem, choć nie miał wykształcenia. Chciał być żołnierzem. Zaciągnął się do wojska. Przez dziewięć lat walczył w katolickich oddziałach. Doszedł do stopnia kapitana kompanii kawalerii. Był gubernatorem wojskowym. Mimo tego czuł rozczarowanie swoim żołnierskim życiem i pragnął poświęcić się Bogu. Został jezuickim bratem. Jako jezuita wrócił do rodzinnej Irlandii, aby tam dać świadectwo wiary i przynależności do Chrystusa. Zawisł na szubienicy w swojej czarnej, jezuickiej sutannie. 30 października wspominamy bł. Dominika Collinsa, jezuickiego brata zakonnego i męczennika za wiarę.
Był pokorny, gardził honorami, światem i sobą. Ukrywał swoje szlachectwo. Spełniał najniższe posługi. Był skromny i posłuszny. Dla innych był łagodny, dla siebie surowy i wymagający. Modlił się nieustannie. Żył krótko, ale odważnie i intensywnie. 18 września Kościół wspomina św. Stanisława Kostkę, jezuitę, patrona młodzieży, jednego z najbardziej znanych polskich świętych z przeszłości.
Deon.pl
Zakończył się Jubileuszowy Rok Ignacjański. Wspominając 500 lat od nawrócenia św. Ignacego i 400 lat od jego kanonizacji, jezuici na świecie chcieli, inspirując się doświadczeniem założyciela „ujrzeć wszystko na nowo w Chrystusie” i uczyć się wraz z pielgrzymem z Loyoli naśladowania Jezusa.
Piotr Faber pochodził z południowej Francji, z ubogiej, wiejskiej rodziny. Był bardzo zdolny, miał znakomitą pamięć i rozpoczął studia na paryskiej Sorbonie. Jako jedyny miał święcenia kapłańskie, gdy pierwsi jezuici składali swoje śluby w Paryżu, w roku 1534. Potem przemierzył Europę wzdłuż i wszerz. Gdy umierał miał tylko 40 lat. Kościół wspomina go w liturgii 2 sierpnia.
KAI/mk
Biskup Rafał Markowski udzielił święceń kapłańskich rosyjskiemu jezuicie. Michaił Tkalicz SJ święcenia prezbiteriatu miał przyjąć w Moskwie, ale z powodu wojny na Ukrainie uroczystość nie mogła się odbyć w Rosji.
Nieoczekiwanie znów znaleźliśmy się w czasach, kiedy przed naszymi oczyma przetaczają się obrazy wojny i walczących żołnierzy. Nie tylko mamy ją tuż za naszymi granicami, ale na różny sposób doświadczamy jej skutków. Dla nas, w większości żyjących przez całe życie w pokoju, to coś nowego, zaskakującego, wręcz niepojętego, ale patrząc z perspektywy historycznej, pokój przez całe dziesięciolecia to sytuacja wcześniej prawie niespotykana. Praktycznie każde pokolenie miało swoje doświadczenie wojny, a były i takie, które w ogóle nie zaznały pokoju, dla których wojna była czymś naturalnym i oczywistym - pisze Stanisław Łucarz SJ w artykule opublikowanym w "Życiu Duchowym" (nr 111/2022).
Deon.pl
Po zakończeniu 10 dniowych rekolekcji MAGIS, młodzież tworząca jezuickie duszpasterstwo zjechała się ponownie do Starej Wsi, gdzie rozpoczęły się XVII Ignacjańskie Dni Młodzieży, których tegoroczne hasło - Poznać Pokochać Naśladować – nawiązuje do obchodzonego Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego.
PAP / tk
W niedzielę 31 lipca przypada w Kościele wspomnienie św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów. Zakończy ono Jubileuszowy Rok Ignacjański związany z 500-leciem nawrócenia św. Ignacego i 400-lecia jego kanonizacji w Towarzystwie Jezusowym.
YouTube.com / tk
W zeszłym roku minęło 500 lat od bolesnego wydarzenia, które nastąpiło w życiu Ignacego Loyoli. Przyszły święty podczas bitwy o Pampelunę został trafiony w nogi kulą armatnią. Ten epizod był początkiem w drodze do nawrócenia św. Ignacego. W filmie „Cannonball Moments” Kolumbijczyk Harold Meza opowiada o swoim „Momencie kuli armatniej”, który całkowicie zmienił jego życie.
YouTube.com / tk
W zeszłym roku minęło 500 lat od bolesnego wydarzenia, które nastąpiło w życiu Ignacego Loyoli. Przyszły święty podczas bitwy o Pampelunę został trafiony w nogi kulą armatnią. Ten epizod był początkiem w drodze do nawrócenia św. Ignacego. W filmie „Cannonball Moments” jezuita Silvio Marques opowiada o swoim „Momencie kuli armatniej”, który zbliżył go do Boga
Od dwudziestu lat połowa lipca oznacza dla Starej Wsi koło Brzozowa obniżenie średniej wieku – a to za sprawą licznie przybywającej młodzieży tworzącej jezuicką wspólnotę MAGIS.
Instytut De Republica
Instytut De Republica we współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w dniach 6-8 lipca 2022 roku zorganizował konferencję naukową „Jezuici: nauka i nauczanie, sztuka, kultura, duchowość”. Trzydniowe wydarzenie, które zgromadziło dziesiątki naukowców badających dzieje zakonu założonego przez Ignacego Loyolę, miało za zadanie przekrojowe ukazanie obecności zakonników w rozmaitych dziedzinach: od nauki i wychowania, aż po sztukę.
Deon.pl / pzk
25 czerwca 2022 r., wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi Panny to radosny dzień dla krakowskich jezuitów. Cieszą się bowiem z nowo wyświęconych diakonów i prezbiterów. Święcenia odbyły się podczas uroczystej ceremonii w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Udzielił ich abp Adam Szal, metropolita przemyski.
KAI/mk
Abp Marek Jędraszewski przewodniczył mszy świętej odpustowej w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. - Serce Jezusowe jawi się jako umocnienie serc ludzkich - mówił podczas homilii metropolita krakowski.
facebook / kb
Minęło już 500 lat od nawrócenia jezuity Ignacego Loyoli i 400 od jego kanonizacji. Między innymi z tej okazji w Nowym Sączu postanowiono uczcić te jubileusze.
jesuits.global / tk
"Sytuacja gospodarcza Sri Lanki, najgorsza w ostatnich latach, zniszczyła źródła utrzymania milionów ludzi i doprowadziła do ubóstwa wielu obywateli tego kraju. Z każdym dniem rośnie gniew opinii publicznej wobec prezydenta Sri Lanki" - pisze jezuita o. Roy Fernando
YouTube.com / tk
W zeszłym roku minęło 500 lat od bolesnego wydarzenia, które nastąpiło w życiu Ignacego Loyoli. Przyszły święty podczas bitwy o Pampelunę został trafiony w nogi kulą armatnią. Ten epizod był początkiem w drodze do nawrócenia św. Ignacego. W filmie „Cannonball Moments” Sean O'Rourke opowiada o swoim „Momencie kuli armatniej”, dzięki któremu odnajduje Boga w ludziach bezdomnych.
YouTube.com / tk
O. Martin Abad Santos, jezuita pracujący jako lekarz w Timorze Wschodnim opowiada w filmie „Ubóstwo jezuitów” o swojej pracy i życiu w tym kraju. Zaznacza także jak ważne jest dla niego ubóstwo, dzięki któremu może poznać siebie i pogłębiać swoje powołanie.
jesuits.global / tk
W Centrum Duchowości w hiszpańskiej Loyoli w dniach od 28 marca do 1 kwietnia odbył się zjazd 153 delegatów z 26 krajów w celu omówienia przyszłości Apostolatu Społecznego w Europie i na Bliskim Wschodzie.
{{ article.description }}