W Starej Wsi po raz kolejny rozpoczęły się rekolekcje MAGIS

W Starej Wsi po raz kolejny rozpoczęły się rekolekcje MAGIS
Fot. MAGIS 22

Od dwudziestu lat połowa lipca oznacza dla Starej Wsi koło Brzozowa obniżenie średniej wieku – a to za sprawą licznie przybywającej młodzieży tworzącej jezuicką wspólnotę MAGIS.

W niedzielę 17 lipca 2022 r. o godz. 19:30 bazylika starowiejska została wypełniona jezuicką młodzieżą przybyłą z różnych stron Polski… i zagranicy. Wśród miast, z których przyjechali uczestnicy rekolekcji, są takie ośrodki jak: Wrocław, Kłodzko, Opole, Gliwice, Bytom, Czechowice – Dziedzice, Kraków, Nowy Sącz, Stara Wieś i miasta zza oceanu zwane Boston i Chicago. Z dwóch ostatnich na rekolekcje magisowe w tym roku przybyła mała grupka młodzieży polonijnej zaprzyjaźniona z polskimi jezuitami pracującymi w Stanach Zjednoczonych.

Eucharystii na rozpoczęcie rekolekcji przewodniczył o. Witold Trawka SJ – krajowy moderator wspólnot MAGIS, homilię wygłosił o. Wojciech Kowalski SJ, na co dzień pracujący z MAGIS-em w Nowym Sączu, którego niezwykle utalentowani muzycznie członkowie upiększyli liturgię śpiewem i muzyką. Czytania dane na XVI Niedziele Zwykłą w piękny sposób wpisały się w dynamikę rozpoczynającej się przygody duchowej, co niezwykle charyzmatycznie podkreślił kaznodzieja. Wychodząc od Księgi Rodzaju, w której spotkaliśmy Abrahama siedzącego pod dębami Mamre w najgorętszej porze dnia, o. Kowalski SJ pytał młodzież czy spotkała kiedyś już Boga Żywego? Abraham czekał na wypełnienie obietnicy 24 lata. Przeżywał trudny i radości, ale czekał. Dziś – mówił do młodzieży o. Wojciech – my także jesteśmy w najgorętszej porze. Mamy lipiec, są upały. Pan chcę przyjść. Zaczekaj na Niego. Siądź przed swoim namiotem, wypatrując Jego przyjścia. Drugą myślą dotyczącą spotkania Boga było odniesienie do psalmu responsoryjnego: Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie.

Duszpasterz z Nowego Sącza wskazał na konkretne wskazówki płynące z kolejnych zwrotek psalmu 15: bądź sprawiedliwy, miej w sercu prawdę, przede wszystkim prawdę o tym sercu – podkreślał o. Kowalski SJ – nie mów sobie, że jest dobrze, gdy nie jest. Kiedy boli Cię brzuch, nie mówisz lekarzowi, że masz katar… a Jezus w tym czasie chce leczyć w Tobie i we mnie to, co jest chore – kontynuował zakonnik. Miej miłości dla siebie i tego, kto obok – a zamieszkasz u Pana, w Nim. To właśnie oznacza komunia. Przechodząc do Ewangelii o. Kowalski SJ zwrócił uwagę na postacie Marii i Marty w kontekście czasu, który magisowa wspólnota z radością rozpoczyna: jesteśmy w najgorętszym okresie roku, teraz gdy przychodzi Pan, spotkajmy się z Nim, siądźmy przy Nim obierając najlepszą cząstkę, wybierając przebywanie z Tym, którego imię brzmi: JESTEM TERAZ TUTAJ DLA CIEBIE.

DEON.PL POLECA

Na zakończenie Eucharystii o. Witold Trawka SJ zapowiedział, że po błogosławieństwie moderatorzy wspólnot rozdadzą swoim podopiecznym dzienniczki duchowe nawiązujące swą szatą graficzną do hasła tegorocznych rekolekcji i Ignacjańskich Dni Młodzieży (czyli festiwalu, który odbywa się bezpośrednio po zakończeniu rekolekcji): POZNAĆ, POKOCHAĆ, NAŚLADOWAĆ. Każdego roku magisowicze otrzymują nowy dzienniczek duchowy, by z jednej strony nawiązywał on do tematyki danego spotkania, lecz także, aby każdego roku towarzyszył im jako narzędzie pogłębionej refleksji, po modlitwach i konferencjach.

Hasło przewodnie tegorocznego spotkania młodzieży jezuickiej w Starej Wsi jest nawiązaniem do trwającego w całym Towarzystwie Jezusowym Jubileuszowego Roku Ignacjańśkiego – wspominamy 500. rocznicę nawrócenia św. Ignacego Loyoli oraz 400. rocznicę jego kanonizacji.

W tym najgorętszym (także duchowo) czasie roku prosimy o modlitewne wsparcie dla młodzieży, wychowawców, wolontariuszy oraz jezuitów.

JAN GŁĄBA, jezuita, student filozofii. Urodzony we Wrocławiu. Mieszka i uczy się w Krakowie. Syn i starszy brat. Wcześniej pływak w Wojskowym Klubie Sportowym “ŚLĄSK” Wrocław, obecnie instruktor pływania, ratownik WOPR i sędzia II kl. PZP. Prowadzi kanał YouTube i bloga.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

„Chrystus nas pociąga nie dlatego, że został ukrzyżowany, tylko dlatego, że wchodząc w krzyż, przeszedł przez niego z miłością. Tylko to jest ważne”.

Modlitwa, post, jałmużna – trzy filary chrześcijaństwa – to nie tylko pobożne...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Starej Wsi po raz kolejny rozpoczęły się rekolekcje MAGIS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.