Poznać Pokochać Naśladować – rozpoczęły się XVII Ignacjańskie Dni Młodzieży

Poznać Pokochać Naśladować – rozpoczęły się XVII Ignacjańskie Dni Młodzieży
Fot. Jan Głąba SJ

Po zakończeniu 10 dniowych rekolekcji MAGIS, młodzież tworząca jezuickie duszpasterstwo zjechała się ponownie do Starej Wsi, gdzie rozpoczęły się XVII Ignacjańskie Dni Młodzieży, których tegoroczne hasło - Poznać Pokochać Naśladować – nawiązuje do obchodzonego Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego.

I dzień IDM-ów rozpoczął się mszą świętą w bazylice jezuitów w Starej Wsi. Eucharystii przewodniczył o. Dominik Sroka SJ, moderator wspólnoty MAGIS ze Starej Wsi, a homilie na rozpoczęcie festiwalu powiedział jego dyrektor o. Krystian Mółka SJ.

W homilii o. Krystian podzielił się z młodzieżą swoją zmianą spojrzenia na przypowieść Jezusa o połowie ryb. Zauważył, że bardzo często zauważamy to, co po wyciągnięciu sieci na brzeg jest nieatrakcyjne, nienadające się do niczego, a nie potrafimy ucieszyć się tym, co dobre i zdrowe. Dyrektor IDM-ów zachęcał do zmiany sposobu myślenia, podkreślając, że dobra w nas i w drugich jest znacznie więcej oraz że to dobro widzi Pan. Pan Bóg – mówił o. Mółka SJ – zarzuca sieci tam, gdzie spodziewa się obfitego połowu – my jesteśmy w kręgu Jego zainteresowania, jesteśmy przeznaczeni do Królestwa Bożego. Ucieszmy się, popatrzmy na nasze życie z tej perspektywy. Ona pozwala jeszcze bardziej poznać, pokochać i naśladować Chrystusa.

O oprawę muzyczną eucharystii zadbała diakonia, która zawiązała się w czasie rekolekcji wśród uczestników odprawiających rekolekcje IV stopnia – a więc najstarszych w czteroletnim cyklu formacyjnym MAGIS-u.

DEON.PL POLECA

Następnie wszyscy uczestnicy wraz z kadrą świecką i jezuitami przejechali autokarami do Dydni, gdzie we współpracy z lokalnym samorządem przygotowano kolejne punkty programu. Wspólne świętowanie rozpoczęto od integracji, którą niezwykle charyzmatycznie poprowadził Piotr Hura animator z MAGIS Czechowice-Dziedzice. Następnie kierując się ewangeliczną troską o to, by nie zasłabli w drodze był wspólny obiad w plenerze.

Każda edycja Ignacjańskich Dni Młodziezy posiada swoje hasło, a także dodatkowe elementy, które przypominają i akcentują jego przesłanie. Jednym z najważniejszych spośród nich są IDM-owe koszulki, które zostały rozprowadzone wśród uczestników zaraz po posiłku. Dodatkowo w pakiecie uczestnika znalazła się torba z logo tegorocznego wydarzenia, pokrowiec na smartfon oraz identyfikatory.

Druga część dnia będzie miała charakter artystyczny. Zintegrowana, najedzona i wyposażona w IDM-owe gadżety młodzież weźmie udział w przeglądzie „jezuickich talentów” – każdy z uczestników, który przygotował pokaz swojej pasji, będzie mógł zaprezentować ją przed całą wspólnotą, a ponieważ uczestnicy zjechali się z całej Polski, różnorodności jest gwarantowana.

Dynamika ignacjańska stawia także na rozwój, stąd drugim punktem części artystycznej będą warsztaty. We współpracy z Chrześcijańską Szkołą Tańca AMEN przygotowano praktyczne zajęcia taneczne.

Ostatnią składową części artystycznej przed kolacją będzie finał konkursu filmowego, który w tym roku polegał na przygotowaniu przez lokalną wspólnotę MAGIS trzyminutowego filmu nawiązującego do hasła spotkania.

Kolejne trzy kwadranse to przerwa na kolację, po której rozpocznie się wieczorna część programu, którą będą koncerty. Jako pierwszy na scenie pojawi się Tomasz Mazgaj SJ, młody jezuita, który zadebiutuje na scenie ze swoją hip-hopową twórczością. Zaraz po nim na scenę – już nie w formie debiutu, a raczej jako „stary wyjadacz” – wejdzie o. Wojciech Kowalski SJ. Gwoździem programu będzie szeroko znany w kraju ks. Jakub Bartczak, który swoim rapem z pewnością porwie całą publikę.

Przed 22:00 wszyscy zgromadzą się na wspólnej modlitwie, po której zakończy się pierwszy dzień XVII Ignacjańskich Dni Młodzieży, a uczestnicy powrócą do ośrodków, w których zamieszkali na czas rekolekcji, które poprzedziły IDM-y.

JAN GŁĄBA, jezuita, student filozofii. Urodzony we Wrocławiu. Mieszka i uczy się w Krakowie. Syn i starszy brat. Wcześniej pływak w Wojskowym Klubie Sportowym “ŚLĄSK” Wrocław, obecnie instruktor pływania, ratownik WOPR i sędzia II kl. PZP. Prowadzi kanał YouTube i bloga.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
José Ignacio Tellechea Idígoras

Książka Ignacy Loyola, sam i na piechotę została uznana za jedną z najbardziej wartościowych biografii tego niezwykłego człowieka i założyciela Towarzystwa Jezusowego (jezuitów).

Autor opisuje Ignacego jako człowieka z krwi i kości, cierpliwego i...

Skomentuj artykuł

Poznać Pokochać Naśladować – rozpoczęły się XVII Ignacjańskie Dni Młodzieży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.