31 lipca we wspomnienie założyciela jezuitów zakończenie Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego

31 lipca we wspomnienie założyciela jezuitów zakończenie Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego
Fot. domena publiczna / commons.wikimedia.org
PAP / tk

W niedzielę 31 lipca przypada w Kościele wspomnienie św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów. Zakończy ono Jubileuszowy Rok Ignacjański związany z 500-leciem nawrócenia św. Ignacego i 400-lecia jego kanonizacji w Towarzystwie Jezusowym.

Jubileuszowy Rok Ignacjański rozpoczął się 20 maja ubiegłego roku i przebiegał pod hasłem "W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo". Kluczowym momentem, do którego nawiązywał był jubileusz nawrócenia, którego doświadczył św. Ignacy odnosząc poważną ranę podczas bitwy pod Pampeluną (kraj Basków) w dniu 20 maja 1521 r.

Na czas trwania Roku Ignacjańskiego Penitencjaria Apostolska wydała 24 marca ub.r. dekret ustanawiający jezuickie kościoły i kaplice obu polskich prowincji świątyniami jubileuszowymi, w których wierni mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, komunia św. oraz modlitwa w intencjach papieża).

Centralne uroczystości kończące obchody Jubileuszowego Rok Ignacjański odbędą się 31 lipca w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Liturgii o godz. 15.30 będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Liturgię poprzedzi wprowadzenie relikwii św. Ignacego Loyoli do bazyliki oraz umieszczenie ich w ołtarzu jemu zadedykowanemu. W eucharystii wezmą udział przedstawiciele wszystkich jezuickich domów zakonnych z całej Polski.

DEON.PL POLECA

W stolicy przygotowaniem do zakończenia Jubileuszowego Rok Ignacjańskiego w parafii św. Szczepana Męczennika jest trwająca od 22 lipca nowenna do św. Ignacego. W czwartek 28 lipca po mszy św. o godz. 18.30 zaplanowana jest projekcja filmu - "Ignacy Loyola". W piątek po liturgii wieczornej odbędzie się konferencja pt. "Misje jezuickie", zaś w sobotę program "Kwiatki św. Ignacego". Uroczystości ku czci założyciela jezuitów św. Ignacego Loyoli odbędą się także w niedzielę 31 lipca w sanktuarium św. Andrzeja Boboli.

W obydwu polskich prowincjach zakonu: Wielkopolsko-Mazowieckiej i Polski Południowej jest obecnie ponad 550 zakonników.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
José Ignacio Tellechea Idígoras

Książka Ignacy Loyola, sam i na piechotę została uznana za jedną z najbardziej wartościowych biografii tego niezwykłego człowieka i założyciela Towarzystwa Jezusowego (jezuitów).

Autor opisuje Ignacego jako człowieka z krwi i kości, cierpliwego i...

Skomentuj artykuł

31 lipca we wspomnienie założyciela jezuitów zakończenie Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.