Boisz się pandemii? Pomogą ci te 4 proste rady św. Ignacego Loyoli

Boisz się pandemii? Pomogą ci te 4 proste rady św. Ignacego Loyoli
(fot. cathopic.com)
5 miesięcy temu

"Chciałbym dać Wam cztery wskazówki, abyście mogli przejść przez te trudne czasy. Te rady są wzięte z mojego własnego doświadczenia." Przeczytaj wyjątkowy list od św. Ignacego Loyoli na czasy walki z koronawirusem.

List od św. Ignacego Loyoli

Niebo, 14 marca 2020, czas ziemski

Drodzy ludzie na Ziemi,

Widzę, że trudno Wam znaleźć właściwe podejście do koronawirusa. Nic dziwnego. W ciągu ostatnich kilku dekad nauka poczyniła takie postępy, że uwierzyliście, iż w mgnieniu oka można znaleźć rozwiązanie każdego problemu. Teraz na całym świecie staje się jasne, że to była iluzja. Dla wielu z Was jest to bardzo kłopotliwe.

Ja sam zmagałem się z przewlekłą chorobą przez ponad trzydzieści lat. Jako generał szybko rozwijającego się zakonu Jezuitów codziennie przez piętnaście lat borykałem się ze wszystkimi możliwymi i niemożliwymi do rozwiązania problemami. Chciałbym dać Wam cztery wskazówki, abyście mogli przejść przez te trudne czasy. Te rady są wzięte z mojego własnego doświadczenia:

1. W czasie epidemii koronawirusa bądźcie posłuszni lekarzom, naukowcom i wszelkim kompetentnym osobom jak samemu Bogu. Nawet jeśli nie zgadzacie się z ich decyzjami lub nie rozumiecie ich, bądźcie pokorni i przyjmijcie, że warto polegać na ich wiedzy i doświadczeniu. To da Wam czyste sumienie i będzie ważnym wkładem w rozwiązanie kryzysu.

2. Unikajcie strachu. Strach nigdy nie pochodzi od Boga i nie prowadzi do Niego. Strach często podpowiada wszystkie możliwe powody, dla których powinniście się bać. Wiele z nich jest prawdziwych. A jednak nie musicie się obawiać. Pan teraz się Wami opiekuje. Wiem to z dobrze poinformowanego źródła niebieskiego. Doświadczenie pokazuje, że Bóg potrafi pisać prosto po liniach krzywych. Uwierzcie w to głęboko.

3. W czasach kryzysu nie szukajcie innych korzyści niż tych, które płyną z modlitwy. Powierzcie się Jego miłości. To najlepsze antidotum na lęk.

4. W końcu, nie zapominajcie w tej całej sytuacji żyć i cieszyć się życiem. Cokolwiek się stanie, każda sekunda, którą otrzymujecie, jest wyjątkowym i cennym darem. Koronawirus nie może nic z tym zrobić.

Zjednoczony z Wami w wiecznej modlitwie

+ Ignacy

* * *

List został napisany przez o. Nikolasa Sintobina SJ, holenderskiego jezuitę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
17,94 zł
29,90 zł

Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek stał się Bogiem
Św. Ireneusz z Lyonu

Życie chrześcijanina to więcej niż gorączkowe unikanie grzechu (niemożliwe), czy nienaganna perfekcja (zabójcza). Perspektywa uczniów Jezusa to "osiągnięcie pełnego podobieństwa do Boga".

Duchowość ignacjańska...

Skomentuj artykuł

Boisz się pandemii? Pomogą ci te 4 proste rady św. Ignacego Loyoli
Komentarze (3)
24 kwietnia 2020, 19:56
Pierwsza rada, dosłownie brana, jest niemożliwa do spełnienia. W nauce były, są i będą obszary niezgody, a naukowcy popełniają błędy, dopiero później korygowane, i tak dalej. Osoby podejmujące decyzje powinny być zaznajamiane z aktualnym stanem wiedzy (co wiemy praktycznie na pewno, co prawdopodobne, czego nie wiemy itd.) i na tej podejmować działania odpowiednie do przyjmowanych celów. PS Jest to oczywiście ogromne uproszczenie na potrzeby komentarza o popularnym charakterze.
TI
~Teodor Iwonski
25 marca 2020, 10:39
" i wtedy będą narzekać wszystkie narody ziemi; i ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłokach niebieskich12 z wielką mocą i chwałą". ...cale narody beda nie przygotowanie na przyjscie Pana Jezusa. bo czyz nie mowiono wam, ze Pan Jezus przebywa w oplatu, puka do waszych drzwi i prosi otworz...
TI
~Teodor Iwonski
25 marca 2020, 10:34
Mateusza apostola 24: 27 Albowiem jak błyskawica zabłyśnie na wschodzie, a świeci aż na zachodzie, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. 29 Zaraz też po ucisku owych dni słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku; gwiazdy zaczną padać z nieba i moce niebios zostaną wstrząśnięte10. 30 Wówczas ukaże się na niebie znak Syna Człowieczego11, i wtedy będą narzekać wszystkie narody ziemi; i ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłokach niebieskich12 z wielką mocą i chwałą. 31 Pośle On swoich aniołów z trąbą13 o głosie potężnym, i zgromadzą Jego wybranych13 z czterech stron świata, od jednego krańca nieba aż do drugiego.

Skomentuj artykuł

Boisz się pandemii? Pomogą ci te 4 proste rady św. Ignacego Loyoli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.