Warszawa. Odbyły się święcenia kapłańskie jezuity z Rosji

Warszawa. Odbyły się święcenia kapłańskie jezuity z Rosji
Fot. Alicja Monastyrska/jezuici.pl
KAI/mk

Biskup Rafał Markowski udzielił święceń kapłańskich rosyjskiemu jezuicie. Michaił Tkalicz SJ święcenia prezbiteriatu miał przyjąć w Moskwie, ale z powodu wojny na Ukrainie uroczystość nie mogła się odbyć w Rosji.

Uroczystość odbyła się w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, w przeddzień zakończenia obchodów Roku Ignacjańskiego. Bp Rafał Markowski w homilii podkreślał, że w Wieczerniku, który stał się pierwszym Kościołem, „ma miejsce to najbardziej intymne, poufne spotkanie Chrystusa ze swoimi uczniami, z którymi się żegna, którym przekazuje swój testament, którym przypomina, co jest, tak naprawdę fundamentem głoszonej Ewangelii”.

Warszawski biskup pomocniczy nawiązał do sceny umycia przez Jezusa nóg uczniom i zwrócił uwagę na postawę służby, jaka powinna charakteryzować osobę otrzymującą władzę kapłańską. - Prezbiter powinien posługiwać darami, jakie otrzymuje i czynić to powinien jedynie w postawie pokory, miłości, oddania i służby, z odpowiedzialnością za tych, których Chrystus powierza jego opiece duszpasterskiej. Dopiero wtedy to ma sens - podkreślił bp Markowski.

- Gdy wybuchła wojna, myślałem, że będzie oczywiste i zrozumiałe, jeśli spotkam się z oznakami osądzenia za to, że jestem Rosjaninem. Błogosławieństwem tej trudnej sytuacji jest to, że do dzisiaj nie spotkałem się z żadnym przejawem potępienia - powiedział zakonnik z Rosji. Jak dodał, potrzeba wiele pracy, aby pokój, który kiedyś przyjdzie, zapanował również w ludzkich sercach. - Pojednanie to praca na pokolenia - przyznał jezuita.

DEON.PL POLECA

Michaił Tkalicz urodził się w Rostowie nad Donem 27 lutego 1985 roku. Po ukończonych studiach informatycznych pracował zawodowo jako informatyk w Rosji. W 2009 roku, po kilku latach od nawrócenia i po złożeniu wyznania wiary w Kościele katolickim, wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Ukończył nowicjat w Gdyni i studia filozoficzne w Krakowie. W czasie praktyki duszpasterskiej pracował dwa lata w Tomsku na Syberii, gdzie posługiwał w tamtejszej parafii i uczył w szkole jezuickiej. Następnie studiował teologię, najpierw w Santiago w Chile a później w Warszawie, w Collegium Bobolanum. Przez ostatnie dwa lata studiował duchowość na jezuickim Uniwersytecie Comillas w Madrycie.

Po święceniach prezbiteratu o. Tkalicz będzie kontynuował studia z duchowości w Collegium Bobolanum w Warszawie i angażował się w dawanie Ćwiczeń Duchownych w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie Falenicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
José Ignacio Tellechea Idígoras

Książka Ignacy Loyola, sam i na piechotę została uznana za jedną z najbardziej wartościowych biografii tego niezwykłego człowieka i założyciela Towarzystwa Jezusowego (jezuitów).

Autor opisuje Ignacego jako człowieka z krwi i kości, cierpliwego i...

Skomentuj artykuł

Warszawa. Odbyły się święcenia kapłańskie jezuity z Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.