Odnowienie poświęcenia jezuitów Sercu Pana Jezusa

Odnowienie poświęcenia jezuitów Sercu Pana Jezusa
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie - zakończenie Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego / www.youtube.com
Deon.pl

Zakończył się Jubileuszowy Rok Ignacjański. Wspominając 500 lat od nawrócenia św. Ignacego i 400 lat od jego kanonizacji, jezuici na świecie chcieli, inspirując się doświadczeniem założyciela „ujrzeć wszystko na nowo w Chrystusie” i uczyć się wraz z pielgrzymem z Loyoli naśladowania Jezusa.

W Uroczystość św. Ignacego Loyoli, polscy jezuici w krakowskiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, w łączności z całym Towarzystwem na świecie, odnowili uroczyście poświęcenie siebie samych i polskich prowincji Sercu Jezusowemu.

To jezuickie spojrzenie na „wszystko” miało być podobne do spojrzenia Pana, a wynikające z niego postępowanie i decyzje miały być inspirowane tą samą wolą Ojca, której św. Ignacy niestrudzenie szukał i którą odnajdywał.

Słowa ponownego poświęcenia wypowiedzieli w imieniu współbraci prowincjałowie, o. Zbigniew Leczkowski SJ oraz Jarosław Paszyński SJ.

„Sługa Boży Pedro Arrupe, podczas dnia modlitwy w La Storta (Rzym), napisał te słowa, które my 50 lat później podejmujemy w modlitwie:

Ojcze Niebieski!
Gdy Ignacy modlił się w niewielkiej kaplicy w La Storta, Ty zechciałeś w szczególnej łasce spełnić prośbę, o którą od dawna błagał Cię za wstawiennictwem Matki Bożej: aby mógł być umieszczony przy Twoim Synu. W słowach, które do niego skierowałeś, zapewniłeś go o swoim wsparciu: «Ja będę z tobą». Prosiłeś Jezusa niosącego swój krzyż, aby przyjął Ignacego
za swojego sługę, a On uczynił to, zwracając się do Ignacego tymi niezapomnianymi słowami: «Moją wolą jest, abyś nam służył».

Jako naśladowcy tej garstki mężczyzn, którzy byli pierwszymi «towarzyszami Jezusa»,
my z kolei kierujemy do Ciebie tę samą modlitwę, prosząc, abyśmy znaleźli się przy Twoim Synu i służyli «pod sztandarem krzyża», na którym Jezus został przybity z posłuszeństwa, z przebitym bokiem i otwartym sercem na znak swojej miłości do Ciebie i do wszystkich ludzi.

Ponawiamy dziś poświęcenie Towarzystwa Sercu Jezusowemu, przyrzekamy Ci naszą wierność i prosimy o łaskę, abyśmy nadal służyli Tobie i Twojemu Synowi w tym samym duchu i z tą samą mocą, co Ignacy i jego towarzysze.

Przez wstawiennictwo Maryi Dziewicy, która przyjęła modlitwę Ignacego, i przed Krzyżem, gdzie Jezus Chrystus daje nam skarby swego otwartego Serca, przez Niego i w Nim, mówimy z samej głębi naszego jestestwa:

«Zabierz, Panie, i przyjmij całą wolność moją,
pamięć moją i rozum, i wolę mą całą,
cokolwiek mam i posiadam.
Ty mi to wszystko dałeś,
Tobie to, Panie, oddaję.
Twoje jest wszystko.
Rozporządzaj tym w pełni według swojej woli.
Dam mi jedynie miłość Twą i łaskę,
a to mi zupełnie wystarczy. Amen».

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
David L. Fleming SJ

Duchowość, która naprawdę zmienia życie

Duchowość ignacjańska jest owocem jednego z najbardziej znaczących ruchów odnowy w historii chrześcijaństwa. To wyjątkowe podejście do życia duchowego nie tylko uwrażliwia nas na działanie Ducha Świętego, ale pozwala realnie...

Skomentuj artykuł

Odnowienie poświęcenia jezuitów Sercu Pana Jezusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.