5 mln żyje poniżej godziwego minimum

5 mln żyje poniżej godziwego minimum
(fot. sxc.hu)
PAP / pz

Ponad 4,8 mln bratyjskich pracowników, czyli 20 proc. ogółu zatrudnionych, zarabia mniej niż wynosi godziwe minimum płacowe (living wage) zapewniające minimalny standard życia - wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej KPMG.

Centrala związkowa TUC nazwała ustalenia raportu szokującymi. Nowa przewodnicząca TUC Frances O'Grady zauważyła, że szkodzi to mobilności społecznej i szansom życiowym dzieci. Zaznaczyła, że godziwa płaca nie jest żadnym luksusem.

Najwięcej pracowników, którzy zarabiają poniżej minimum "living wage", jest wśród ludzi zatrudnionych w barach i restauracjach oraz w handlu detalicznym.

Ogólnokrajowa ustawowa płaca minimalna w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 6,19 funta za godzinę dla pracowników powyżej 21 lat, ale "living wage" oceniana jest na 8,30 funta za godzinę w Londynie i 7,20 funta poza metropolią.

Pod pojęciem godziwej płacy rozumie się zwykle zarobki uzyskane z 40 godzin pracy w tygodniu, umożliwiające opłacenie bieżących rachunków za mieszkanie i transport, rekreację, proste, zdrowe wyżywienie, dwa tygodnie urlopu w roku i oszczędzenie pewnej sumy z myślą o przyszłych wydatkach.

Najwięcej niewystarczająco opłacanych pracowników jest w Irlandii Płn. (24 proc.) i Walii (23 proc.). W Londynie i południowo-wschodniej Anglii jest to 16 proc. ogółu zatrudnionych.

Pracodawcy nie mają prawnego obowiązku opłacać pracowników według godziwej stawki, lecz tylko według ustawowego minimum.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

5 mln żyje poniżej godziwego minimum
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.