Ambasadorzy polskiej gospodarki
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / kn
71 przedsiębiorców z całej Polski odebrało w piątek w MSZ dyplomy "Ambasadora Polskiej Gospodarki". Wiceminister Henryka Mościcka-Dendys podkreśliła, że dzięki inicjatywie i pomysłom nagrodzonych Polska jest coraz bardziej obecna na gospodarczej mapie Europy i świata.
Była to już piąta edycja konkursu organizowanego przez Business Centre Club pod honorowym patronatem ministra spraw zagranicznych.
Nagrodzeni przedsiębiorcy odebrali dyplomy z rąk wiceminister spraw zagranicznych Henryki Mościckiej-Dendys oraz prezesa BCC Marka Goliszewskiego. Nagrodę przyznawano w czterech kategoriach: eksporter, partner firm zagranicznych, marka europejska oraz kreator rozwiązań XXI w.
"Niewątpliwie jesteście państwo ambasadorami naszego kraju i polskiej marki. Dzięki państwa inicjatywie, pomysłom i działaniom na rynkach zagranicznych Polska jest coraz bardziej obecna na gospodarczej mapie Europy i świata" - powiedziała Mościcka-Dendys.
Jak dodała, dzięki działalności nagrodzonych przedsiębiorców nasz kraj i polska marka kojarzy się nie tylko z najwyższą wartością, ale także z wysokimi standardami, nowoczesnością i coraz częściej z rozwiązaniami innowacyjnymi.
Wiceminister wyraziła satysfakcję z tego, że "z roku na rok rośnie elitarne grono laureatów tej nagrody". Oceniła, że świadczy to o rosnącym zainteresowaniu polskich firm obecnością na rynkach światowych.
"W coraz większym stopniu angażujecie się państwo na rynkach trudnych, pozaeuropejskich, w coraz większym stopniu w Afryce, w Azji; to wymaga gotowości do podejmowania ryzyka, determinacji i konsekwencji" - powiedziała Mościcka-Dendys.
Zapewniła przedsiębiorców, że w procesie zdobywania nowych rynków nie są sami. "W coraz większym stopniu staramy się państwa konsekwentnie wspierać. Wsparcie polskich przedsiębiorców jest jednym z celów polskiej polityki zagranicznej" - zaznaczyła.
Jak powiedziała, z roku na rok rośnie zainteresowanie polskich przedsiębiorców współpracą z MSZ i korzystanie z wsparcia polskich dyplomatów. "Staramy się oferować państwu pomoc zwłaszcza na rynkach trudnych, gdzie notujecie państwo zwiększone ryzyko i w sytuacjach, które wymagają zabezpieczenia dyplomatycznego" - mówiła.
"Wzmocnienie pozycji Polski na gospodarczej mapie świata wymaga bowiem nawiązywania kontaktów handlowych i inwestycyjnych często z odległymi, mało rozpoznawalnymi w Polsce obszarami. Dziś są to często rynki afrykańskie, azjatyckie, nie zawsze łatwe, ale zawsze bardzo interesujące" - dodała wiceminister.
Jak wskazała, działania MSZ koncentrują się przede wszystkim na budowaniu nowoczesnej bazy traktatowej i wiarygodnym informowaniu o możliwościach nawiązania współpracy gospodarczej. "Chcę państwa zapewnić, że będziemy kontynuować i rozwijać nasze działania w tym obszarze. Macie państwo bowiem prawo, oczekiwać od nas dyplomatycznego wsparcia" - zaznaczyła.
Goliszewski wyraził nadzieję, że otrzymane w piątek tytuły "Ambasadora Polskiej gospodarki" będą dobrym narzędziem do dalszej ekspansji rynkowej. "Trudno ukrywać, że w Europie mamy spowolnienie gospodarcze, trudno ukrywać, że również w Polsce mamy spowolnienie gospodarcze. Stąd wasz sukces jest podwójnym sukcesem" - powiedział prezes BCC.
Jak mówił później dziennikarzom, nagroda przyznawana jest tym przedsiębiorcom, którzy "w trudnych czasach nie dają się, osiągają sukcesy, eksportują swoje produkty i usługi na rynki zagranicznie, mimo że w UE mamy kryzys gospodarczy, a w Polsce spowolnienie gospodarcze".
"To są ludzie, którzy nie patrząc na nic, idąc do przodu, promują nie tylko towary i produkty, ale także określoną postawę polskiego przedsiębiorcy, promując tym samym Polskę; są więc ambasadorami polskiej gospodarki w pełnym tego słowa zaznaczenia" - powiedział Goliszewski.
Podkreślił, że polskie przedsiębiorstwa sprawnie i efektywnie konkurują na rynkach zagranicznych. "Liczy się jakość, a my naprawdę dobrze produkujemy. Pokazaliśmy też Polsce, Europie, światu, że jesteśmy solidni, zaradni, punktualni, słowni, nie zalegamy z płatnościami i dlatego nas sobie cenią" - podkreślił prezes BCC.
Konkurs "Ambasador Polskiej Gospodarki" jest organizowany od 2009 r. Jego celem jest promowanie Polski na arenie międzynarodowej jako wiarygodnego partnera gospodarczego, wspieranie dobrego wizerunku polskiego przedsiębiorcy, przyciąganie inwestorów oraz budowanie kapitału zaufania wobec naszego kraju.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł