Argentyna: nowy rząd wydał dekret mający powstrzymać masowe redukcje pracowników

Argentyna: nowy rząd wydał dekret mający powstrzymać masowe redukcje pracowników
(fot. Sander Crombach / Unsplash)
1 rok temu
PAP / kk

Jedną z pierwszych decyzji rządu nowego prezydenta Argentyny, peronisty Alberto Fernandeza, jest wydanie dekretu, który ma częściowo powstrzymać masowe redukcje pracowników spowodowane największym kryzysem gospodarczym, jaki od kilkunastu lat przeżywa kraj.

Na mocy ogłoszonego w piątek dekretu nowego rządu, sformowanego po klęsce wyborczej prawicowego prezydenta Mauricio Macriego, którego Fernandez pokonał w październikowych wyborach, w przypadku wypowiedzenia pracy bez podania przyczyny pracodawca zobowiązany jest wypłacić zredukowanemu pracownikowi dwukrotność kwoty odprawy przewidzianej kodeksem pracy.

Wobec całkowitego niepowodzenia programu gospodarczego Macriego, który obejmując urząd w 2015 r. obiecał Argentyńczykom urzeczywistnienie planu pod nazwą "zero ubóstwa", Fernandez zapowiedział odejście od dotychczasowych form "probiznesowej polityki swego poprzednika". Zwołał na nadzwyczajne posiedzenia parlament mimo grudniowej, świątecznej przerwy w jego obradach; ma on uchwalić kilka pilnych ustaw antykryzysowych i obradować nad tym, jak zahamować szybkie kurczenie się rynku pracy w Argentynie.

"Ludzie nie powinni chodzić głodni w kraju, który należy do największych na świecie eksporterów żywności" - powtarza w swych przemówieniach nowy prezydent Argentyny.

W połowie 2019 roku bezrobocie w kraju osiągnęło 10,6 proc., przy czym bezrobocie wśród młodzieży 24 proc., a wśród kobiet 25 proc. Inflacja dochodzi do 50 proc.

Według danych ogłoszonych w tych dniach przez Uniwersytet Katolicki Argentyny 40,8 proc. ludności kraju wegetuje poniżej granicy ubóstwa, a w przypadku 9 proc. najuboższych zarobki nie wystarczają na wyżywienie rodziny. Najwyższą cenę za kryzys gospodarczy płacą dzieci. To samo źródło podało, że "sześcioro na każdych dziesięcioro dzieci w Argentynie żyje w ubóstwie"; są niedożywione i nie mają dostępu do edukacji dobrej jakości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Argentyna: nowy rząd wydał dekret mający powstrzymać masowe redukcje pracowników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.