Balcerowicz: to chwyt propagandowy rządu

Wydatki na administrację rządową w latach 2000-2010 były osiem razy wyższe niż wpłaty do OFE (fot. PAP/Paweł Kula)
PAP / psd

Wydatki na administrację rządową w latach 2000-2010 były osiem razy wyższe niż wpłaty do OFE - powiedział we wtorek prof. Leszek Balcerowicz. Jego zdaniem stwierdzenie, iż wpłaty te są główną przyczyną narastania długu publicznego, to chwyt propagandowy rządu.

Prof. Balcerowicz przedstawił na konferencji prasowej dane, z których wynika, że w latach 2000-2010 skumulowane transfery do OFE pochłonęły 153,4 mld zł, natomiast koszty wynagrodzeń w sektorze publicznym wyniosły 1 bln 151,9 mld zł.

Podkreślił, że wydatki na wynagrodzenia w sektorze publicznym w Polsce, w tym głównie na administrację, są większe od średniej dla krajów o naszym poziomie rozwoju. "Przez ostatnie lata te wydatki silnie rosły" - dodał.

DEON.PL POLECA

Z danych Forum Obywatelskiego Rozwoju wynika, że w 2008 roku Polska przeznaczyła na wynagrodzenia 10 proc. PKB. Tymczasem średnia dla krajów o średnich dochodach wyniosła 8,6 proc. PKB, a o wysokich dochodach - 10,4 proc. PKB.

"Przyrosty wydatków na administrację są dużo większe niż przyrosty wpłat do OFE. To dlaczego wybiera się jedną pozycję - to znaczy wpłaty do OFE, która na dodatek ma charakter inwestycji, bo daje na przyszłość korzyści. A pomija się kompletnym milczeniem wydatki na administrację publiczną, które nie mają charakteru inwestycji" - dodał.

Według FOR, transfery do OFE stanowią tylko 3 proc. wydatków państwa, a wynagrodzenia w sektorze publicznym 22 proc.

Balcerowicz zapowiedział, że będzie demaskował demagogię w publicznej debacie o reformie emerytalnej. Zaznaczył, że tezy rządowe, w tym głoszone przez ministra finansów Jacka Rostowskiego o tym, że zmiany w OFE przyniosą same korzyści dla emerytów, są fałszywe. "Tylko przy fałszywych, naciąganych założeniach można twierdzić, że emerytury będą wyższe po obcięciu składek do OFE" - powiedział.

Balcerowicz podkreślił, że zaangażował się w obronę systemu emerytalnego z dwóch powodów. "Po pierwsze nie mogę spokojnie patrzeć, jak są marnowane szanse Polski na dodatkowe przyspieszenie wzrostu. Po drugie nie mogę także spokojnie patrzeć, jak degraduje się poziom moralny i intelektualny debaty publicznej w Polsce" - powiedział.

Prezes FOR Andrzej Krajewski potwierdził, że debata ministra Rostowskiego i prof. Leszka Balcerowicza odbędzie się wstępnie 21 marca. "Naszym celem jest, by była ona jak najszerzej dostępna, merytoryczna i pozbawiona akcentu show telewizyjnego". Dodał, że ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zapaść we wtorek lub w środę.

W ostatni czwartek prof. Leszek Balcerowicz poinformował, że chciałby, by rząd wskazał swego przedstawiciela w debacie telewizyjnej nt. zmian w OFE. "Nie mam nic przeciwko temu, aby był to Jacek Rostowski" - napisał Balcerowicz w oświadczeniu fundacji FOR. Minister finansów powiedział dziennikarzom w reakcji na oświadczenie Balcerowicza, że bardzo się cieszy z jego decyzji. Do debaty wzywał Balcerowicza już na początku lutego.

W ubiegły wtorek rząd przyjął projekt zmian w systemie emerytalnym, zgodnie z którym składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta. Zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich 5 lat i inflacji. Rząd chce, by zmiany weszły w życie od 1 maja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Balcerowicz: to chwyt propagandowy rządu
Komentarze (3)
F
franek
15 marca 2011, 17:20
1. Czy gdyby na Titanicu nie tańczono do końca, to ofiar byłoby mniej? 2. Sądzę, że zarówno Rostowski jak i Balcerowicz mają rację. Balcerowicz chce aby pieniędzmi rządziły tylko mechanizmy finansowe i rynkowe, natomiast Rostowski widzi wielkie napięcia finansowe w naszym pokoleniu, które musi, w odróżnieniu od ludzi na zachodzie, jednocześnie odkładać na swoje emerytury i płacić emerytury dzisiejszym emerytom. Można zrobic wielkie cięcia w administracji i wywalic sporo ludzi na bruk, albo spowolnic tempo spływu forsy do OFE. A więc jest to sprawa wyboru: albo cel społeczny, albo cel finansowy - oba ważne! Pikanterii dodaje fakt, że OFE wiele tych pieniędzy pożycza właśnie rządowi (czyli ostatecznie nam podatnkom) na opłatę bieżących emerytur, a następnie odbiera te pieniądze z procentami od rządu (czyli od nas podatników) i tak zarabia na nas abyśmy mieli emerytury?!?!
D
Dami
15 marca 2011, 16:13
1. Ciekawe czy naprawdę dojdzie do planowanej debaty. Czy nie będzie tak, jak z osławionymi immunitetami - wszyscy deklarują zrzeczenie się ich, a potem - kiedy przyjdzie do czynów - tego nie robią i jeszcze są dumni z bycia stanowczymi i konsekwentnymi. 2. Ciekawe jak to się stało, że Balcerowicz z eksperta i dumy najwartościowszych elit zmienił się w konserwatywnego demagoga, którego nazwisko wymawiane jest z obrzydzeniem? 3. Jeśli liczby mówią co innego niż przedstawiciele rządu, to tym gorzej dla liczb :) Faktyczne, ponure dane nigdy nie wygrają z sowicie opłacanymi agencjami PR i propagandą. Ludzie wolą słuchać o tym jak to jest pięknie, coraz lepiej, a era raju na Ziemi już się do nas zbliża wielkimi krokami. Na Titanicu bawiono się i tańczono do samego "wspaniałego " końca.
Holeton Terierski
15 marca 2011, 15:06
Wreszcie ktoś kompetentny odważył się ujawnić demagogie i manipulacje tego rządu...