Bez zmian w emeryturach mundurowych

Bez zmian w emeryturach mundurowych
(fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)
PAP / slo

Sejm nie zgodził się w piątek na wnioskowane przez PiS i SP odrzucenie rządowego projektu zmian w emeryturach mundurowych. Następnie posłowie odrzucili wszystkie wnioski mniejszości; głosowanie nad całością nowelizacji ma się odbyć po godzinie 15.

Projekt autorstwa MSW zakłada, że funkcjonariusze mundurowi i żołnierze zawodowi, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Obecnie, by przejść na emeryturę, mundurowi muszą - niezależnie od wieku - przepracować 15 lat.

Wniosek o odrzucenie projektu w całości poparło w głosowaniu 175 posłów, 272 było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

DEON.PL POLECA

Posłowie przystąpili następnie do głosowania nad zgłoszonymi poprawkami i wnioskami mniejszości - było ich w sumie ponad 30. Dotyczyły one m.in. sposobu obliczania wysokości emerytury oraz włączenia do systemu emerytur mundurowych Straży Marszałkowskiej, celników i funkcjonariuszy straży pożarnej na lotniskach (przedstawiciele tych służb objęci są powszechnym systemem emerytalnym).

- Zasada jest bardzo prosta. Wszyscy docelowo powinni być w systemie powszechnym. My powoli, stopniowo wprowadzamy kolejne służby i ogranicza się to tylko i wyłącznie do nowo wstępujących. Nie ma możliwości, aby iść w drugą stronę - powiedział minister finansów Jacek Rostowski, odnosząc się do propozycji objęcia tych grup zawodowych systemem emerytur mundurowych.

Według jedynej przyjętej poprawki, zgłoszonej przez PSL, emerytura będzie mogła być podwyższana o 0,5 proc. za każdy pełny miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych, nie tylko żołnierzom, ale także funkcjonariuszom pozostałych służb objętych systemem emerytur mundurowych.

Przed głosowaniem nad całością projektu nowelizacji marszałek Sejmu Ewa Kopacz ogłosiła przerwę do godziny 15.

Rządowa reforma systemu emerytur mundurowych zmierza do wydłużenia aktywności zawodowej żołnierzy oraz funkcjonariuszy 10 formacji: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Według projektu emerytury mundurowe będą stanowiły odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i nadal będą wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji.

Jak dotychczas, emerytura będzie mogła być podwyższana o 0,5 proc. za każdy pełny miesiąc pełnienia służby przez na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych. Nie przewidziano łączenia emerytury z rentą. Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku.

Obecnie, by przejść na emeryturę, mundurowi muszą - niezależnie od wieku - przepracować 15 lat. Wtedy emerytura wynosić 40 proc. ostatniego uposażenia. Maksymalna emerytura wynosi 75 proc. ostatniej pensji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bez zmian w emeryturach mundurowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.