Bezrobocie wśród młodych przekroczy 30 proc.?

PAP / drr

Jeśli w 2013 r. bezrobocie w Polsce znacznie przewyższy 13 proc. - a wszystko na to wskazuje - to wśród absolwentów przekroczy próg 30 proc. - wynika z prognoz Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami przypomniało, że stopa rejestrowanego bezrobocia w Polsce w listopadzie 2012 r. wynosiła 12,9 proc., a poziom bezrobocia wśród młodych w trzecim kwartale br. był dwukrotnie wyższy i wyniósł 25,8 proc.

- Analizując dane historyczne możemy stwierdzić, że jeśli w 2013 roku bezrobocie w Polsce będzie znacznie wyższe niż 13 proc., a wszystko na to wskazuje, to bezrobocie wśród absolwentów przekroczy próg 30 proc., gdyż ta grupa społeczna wykazuje szczególną wrażliwość na zmiany gospodarcze - powiedział prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami Piotr Palikowski.

DEON.PL POLECA

Trudności w znalezieniu pracy przez absolwentów będą - w jego ocenie - wynikać z niekorzystnych uwarunkowań gospodarczych, np. niskiego wzrostu PKB i nakładów inwestycyjnych czy globalnej dekoniunktury, ale także niedostosowania kompetencji młodych do wymagań rynku pracy. "Złe nastroje gospodarcze oraz niedopasowanie podaży do popytu na polskim rynku pracy powodują, iż firmy wolą zatrudniać specjalistów z doświadczeniem niż absolwentów" - dodał Palikowski. Zauważył, że ten problem narasta od połowy poprzedniej dekady.

Jak poinformowało Stowarzyszenie, specyfika polskiego rynku pracy młodych polega na ich opóźnionym wejściu w życie zawodowe. Wynika to m.in. z tego, że młodzi Polacy chętnie studiują. Efekt jest taki, że pokolenie w wieku 25-34 należy do najlepiej wykształconych w Europie. Jednak wskaźnik zatrudnienia w tej kategorii wiekowej wynosi 75,3 proc. i od lat 2008-2009 spada - wskazują specjaliści.

Stowarzyszenie wskazało, że problem zatrudnienia młodych jest wyzwaniem dla całej Unii Europejskiej. W Grecji czy Hiszpanii bezrobocie wśród młodych przekracza 50 proc. - Unijni urzędnicy dostrzegają problem i jego skalę, stąd inicjatywy, jakie podejmują, np. rekomendacje dotyczące Pakietu na rzecz Zatrudnienia Młodych czy EU Skills Panorama - nowy portal unijny, na którym znajdują się informacje o zapotrzebowaniu na umiejętności - powiedział Palikowski. - Wszystkie te działania nie zatrzymają jednak rosnących wskaźników bezrobocia wśród młodych, równie ważne jest aktywne angażowanie się przedsiębiorców w edukację i politykę informacyjną co do własnych potrzeb - dodał.

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami przywołało prognozy Międzynarodowej Organizacji Pracy, z których wynika, że poprawa sytuacji młodych na rynku pracy w skali ogólnoświatowej może nastąpić dopiero w 2016 roku. PSZK skupia się m.in. na rozwoju i promocji standardów zarządzania kapitałem ludzkim w przedsiębiorstwach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bezrobocie wśród młodych przekroczy 30 proc.?
Komentarze (4)
K
Kasia
30 grudnia 2012, 23:53
No, a jeszcze niedawno Ministerstwo Edukacji klaskało uszami z radości, że mamy jedno z lepiej wykształconych społeczeństw... Uczelnie przyjmują wszystkich, bo walczą o przetrwanie, wszystkich się przepycha przez studia, a na rynek wychodzi mgr-owski bubel, którego nikt nie potrzebuje! Czy tam na górze siedzą jacyś idioci??
N
nowak
30 grudnia 2012, 21:58
@kowalski Dokładnie to mówią moi znajomi o Anglii. Pozdrawiam
K
kowalski
30 grudnia 2012, 21:11
tragedia, nastepny milion czy dwa mlodych ludzi wyjedzie z tego chorego kraju - Polski no coz ,sam wyjechalem i to dosyc dawno Polska to niestety brak perspektyw, brod ,smrod i ubustwo, dobrze maja politycy, zlodzieje, ksieza i moze panienki z agencji
jazmig jazmig
30 grudnia 2012, 18:45
Jeżeli to prawda, to po co rząd zmusza starych ludzi, aby pracowali dłużej, zamiast przejść na emeryturę? Po co podnoszono wiek emerytalny w sytuacji rosnącego bezrobocia?