Biały Dom: Trump odniesie się do zarzutów Demokratów w procesie w Senacie

Biały Dom: Trump odniesie się do zarzutów Demokratów w procesie w Senacie
(fot. depositphotos.com)
1 rok temu
PAP / pp

Prezydent USA Donald Trump podczas procesu w Senacie odniesie się do zarzutów postawionych mu przez Demokratów w dwóch artykułach impeachmentu - przekazała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham. Zarzuty uznała za bezpodstawne.

"Prezydent odniesie się do tych fałszywych zarzutów w Senacie i oczekuje, że zostanie całkowicie uniewinniony, gdyż nie zrobił niczego złego" - oświadczyła Grisham.

Szefowie kontrolowanych przez Demokratów komisji Izby Reprezentantów ogłosili we wtorek dwa artykuły impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa. Zarzucają mu w nich nadużycie władzy przez wywieranie presji na władze Ukrainy oraz utrudnianie pracy Kongresu USA.

Oczekuje się, że najpóźniej w czwartek artykuły te zostaną poddane pod głosowanie w komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA.

W centrum debaty na temat impeachmentu znajduje się afera ukraińska. Prowadzone w Izbie Reprezentantów śledztwo ma ustalić, czy istnieją podstawy do odsunięcia prezydenta od władzy.

Według sygnalisty z CIA oraz kilku przesłuchanych świadków prezydent USA miał naciskać na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w sprawie wszczęcia na Ukrainie dwóch śledztw wymierzonych w jego politycznych rywali z Partii Demokratycznej. Demokraci uważają, że w ten sposób nadużył prezydenckiej władzy i podważył fundamenty amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego.

Trump utrzymuje, że jest niewinny, a śledztwo Izby Reprezentantów uznaje za upolitycznione.

Aby postawić prezydenta przed sądem Kongresu, zarzuty opracowane i przyjęte przez komisję sprawiedliwości muszą zostać zatwierdzone zwykłą większością głosów podczas głosowania całej Izby Reprezentantów. Najprawdopodobniej dojdzie do niego jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Po Izbie Reprezentantów o impeachmencie prezydenta - zgodnie z procedurą - decydować będzie Senat. Do usunięcia go z urzędu potrzeba 67 głosów w tej stuosobowej izbie wyższej. Przewagę mają w niej Republikanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
25,83 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Biały Dom: Trump odniesie się do zarzutów Demokratów w procesie w Senacie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.