Birma: amerykańskiemu dziennikarzowi grozi dożywocie

Birma: amerykańskiemu dziennikarzowi grozi dożywocie
Fot. Depositphotos.com
PAP/mł

Jak przekazał agencji AFP prawnik oskarżonego Than Zaw Aung, na reporterze ciążą dwa zarzuty postawione na podstawie miejscowego prawa antyterrorystycznego, za co grozi maksymalny wyrok dożywotniego więzienia.

Przetrzymywanemu w Birmie amerykańskiemu dziennikarzowi Danny’emu Fensterowi postawiono zarzut terroryzmu i działalności wywrotowej – poinformował w środę jego adwokat. Kontrolowany przez juntę sąd może go skazać na dożywocie.

DEON.PL POLECA
37-letniemu Fensterowi już wcześniej postawiono zarzuty karne, związane z rzekomym nawoływaniem do nieposłuszeństwa wobec armii, która 1 lutego siłą przejęła władzę w Birmie, oraz przynależnością do nielegalnej organizacji. Na początku listopada oskarżono go też o przestępstwa imigracyjne, mimo że wiza dziennikarza była ważna w chwili jego aresztowania. Początkowo informowano, że grozi mu do sześciu lat więzienia.

Adwokat powiedział, że jego klient, który jest przetrzymywany w więzieniu Insein niedaleko Rangunu, bardzo schudł w czasie pobytu w celi. Wcześniej członkowie rodziny Amerykanina informowali, że prawdopodobnie zakaził się on koronawirusem.

Fenster jest redaktorem zarządzającym w ukazującym się od 2015 roku anglojęzycznym tygodniku „Frontier Myanmar”. Został zatrzymany na lotnisku w Rangunie w maju, gdy po wojskowym przewrocie próbował opuścić kraj.

Międzynarodowe organizacje broniące wolności słowa alarmują, że birmańska junta już od pierwszych tygodni puczu represjonuje miejscowych dziennikarzy oraz odebrała licencje wielu niezależnym gazetom i portalom informacyjnym. Wojskowi dokonywali przeszukań w redakcjach i aresztowali dziesiątki ich pracowników. Zatrzymywali także zagranicznych reporterów.

W marcu wojsko i policja aresztowały polskiego dziennikarza Roberta Bociągę, w czasie fotografowania skierowanej przeciwko armii demonstracji. Bociąga pracuje dla międzynarodowych mediów. Zanim deportowano go do Polski, niemal dwa tygodnie spędził w areszcie.

Według birmańskich organizacji pozarządowych w czasie rozpędzania protestów siły bezpieczeństwa zabiły dotąd ponad 1200 osób.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Julia Fischer

Czy batonik może uspokoić twoją złość?

Szybciej bijące serce, czerwienienie się, jąkanie, bezsenność oraz miękkie kolana. Co objawia się w taki sposób? I jaki ma z tym związek nasz ośrodek nagrody? Julia Fischer zaprasza w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Birma: amerykańskiemu dziennikarzowi grozi dożywocie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.