Biuro podróży "Orbis Travel" ogłasza upadłość

PAP / psd

Polskie Biuro Podróży Orbis złożyło do warszawskiego sądu rejonowego wniosek o ogłoszenie upadłości - poinformował w środę zarząd spółki. Poza granicami kraju jest 1064 klientów biura: w Grecji, Turcji, Hiszpanii i na Malcie. Firma ma ubezpieczenie na ponad 6 mln zł.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego trwa spotkanie z przedstawicielami biura i Polskiej Izby Turystyki dotyczące planu powrotu turystów do Polski.

Z komunikatu firmy wynika, że przyczyną złożenia wniosku o upadłość jest decyzja głównego udziałowca, Funduszu Enterprise Investors, o niedofinansowaniu spółki.

DEON.PL POLECA

"Na skutek braku możliwości kontynuowania działalności operacyjnej zarząd PBP Orbis był zmuszony do złożenia w dniu 28 września do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy X Wydział Gospodarczy ds. Upadłościowych i Naprawczych wniosku o ogłoszenie upadłości spółki" - napisano w komunikacie.

"Do samego końca zarząd PBP Orbis próbował uratować spółkę wdrażając plan restrukturyzacji oraz aktywnie poszukując nowego inwestora" - dodano.

Na swoich stronach internetowych biuro podaje, że wszystkie bilety zarezerwowane i wystawione przez Orbis do 28 września powinny być honorowane przez przewoźników. Rezerwacje hotelowe mogą jednak nie być uznawane. Orbis prosi o kontakt z przewoźnikami osoby, które dokonały wstępnej rezerwacji, ale jeszcze nie opłaciły biletu za przewóz czy przelot.

Wszystkie imprezy turystyczne zaplanowane od 29 września są anulowane.

Orbis ma gwarancję ubezpieczeniową na kwotę ponad 6 mln zł w towarzystwie ubezpieczeniowym Signal Iduna. W pierwszej kolejności pieniądze te zostaną przeznaczone na ściągnięcie turystów do Polski, reszta na zwrot wpłaconych zaliczek.

Orbis to najstarsze polskie biuro podróży; powstało w 1920 r. we Lwowie. Z informacji zamieszczonych w Wikipedii wynika, że osiem lat później Orbis uzyskał status narodowego biura podróży, a w 1933 roku, po zakupie jego akcji przez państwowy bank PKO, siedziba spółki została przeniesiona do Warszawy. Wówczas powstał też znak handlowy Orbisu.

W 1991 r. Przedsiębiorstwo Państwowe Orbis przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 1993 r. z dotychczasowej struktury wyodrębnione zostały dwie spółki: Orbis Travel (czyli PBP Orbis) oraz Orbis Transport, w których Orbis S.A. posiadał większościowe udziały.

Na początku 2010 r. fundusz Enterprise Investors przejął od Orbis S.A. wszystkie należące do niego 95,08 proc. udziałów spółki. Fundusz zapewniał wówczas, że chce dokończyć zaczętą w 2007 r. restrukturyzację firmy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biuro podróży "Orbis Travel" ogłasza upadłość
Komentarze (3)
A
Alfista
29 września 2010, 14:29
Siedziby w całym kraju a właściwie ich sprzedaż powinna zadośćuczynić poszkodowanym, tyle tylko, że trochę będzie się to ciągnęło.
E
ewuss
29 września 2010, 14:20
Niedawno SelecTours teraz Orbis... Jakaś plaga ...?
T
teresa
29 września 2010, 11:03
Wykończono spółkę polską najbardziej godną zaufania.To kto teraz zabłyśnie na rynku? Rak w czystej wodzie?