Co Polacy myślą o czterodniowym tygodniu pracy? Ten pomysł większości się nie podoba
Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" zapytał Polaków, czy są za czterodniowym tygodniem pracy. Okazuje się, że wcale nie jesteśmy chętni, by pracować krócej. 54 proc. ankietowanych jest przeciw, a 46 proc. z nas jest za taką zmianą - podaje gazeta.
- Może być wiele powodów niechęci do krótszego tygodnia pracy. Po pierwsze, większość z nas to osoby niepracujące np. emeryci i studenci, więc mogli odpowiedzieć przecząco. Wśród ankietowanych, którzy pracują, są zaś osoby odczuwające satysfakcję z pracy. Oni nie potrafią się bez niej obejść - tłumaczy w "SE" socjolog Jarosław Flis.
Wolny dzień dla niepalących
Jak wynika z kolei z innego badania “Praca w czasach zmian” na zlecenie serwisu Pracuj.pl, 79 proc. respondentów chciałoby pracować dla firm z czterodniowym tygodniem pracy i pełnym wynagrodzeniem - wynika z badania “Praca w czasach zmian”. Prawie 60 proc. osób chętniej podjęłoby pracę, gdyby otrzymało dodatkowe wolne dni za bycie osobą niepalącą i nie wychodzącą na "na papieroska".
W informacji zaznaczono, że najbardziej chętne do podjęcia pracy w 4-dniowym modelu są osoby od 25 do 34 lat (84 proc.) - już mające za sobą często przynajmniej kilka lat kariery.
Dodano, że "gdyby skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień wiązałoby się z wydłużeniem dziennego czasu wykonywania obowiązków z 8 godzin do 10, takie rozwiązanie zachęcałoby do rekrutacji już wyraźnie mniej, bo 42 proc. respondentów". Prawie co drugi Polak do 35. roku życia byłby chętny pracować dłużej i mieć dodatkowy dzień wolny w tygodniu - wskazano w raporcie.
Badanie “Praca w czasach zmian” przeprowadzono we wrześniu 2022 r. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na próbie 2110 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł