Czeka nas rozłam NATO? Media: Pęknięcia w ramach sojuszu stają się coraz bardziej widoczne

Czeka nas rozłam NATO? Media: Pęknięcia w ramach sojuszu stają się coraz bardziej widoczne
fot. Depositphotos
PAP / pk

Zachód patrzy na Niemcy z rosnącym niezrozumieniem. Kanclerz, który nie chciał, aby Niemcy dostarczały broń w pojedynkę, wkrótce może pozostać całkiem odosobniony wśród krajów Europy - komentuje w czwartek dziennik "Berliner Morgenpost" wstrzymywanie przez kanclerza Olafa Scholza dostaw czołgów Leopard na Ukrainę.

Jak przypomina gazeta, Scholz chce wyrazić zgodę na dostawę Leopardów na Ukrainę, ale tylko wtedy, gdy USA udostępnią również swoje czołgi Abrams.

"Stany Zjednoczone stopniowo przesuwają czerwone linie dla dostaw broni, bardzo ostrożnie ważąc ryzyko. Czołgi podstawowe dla Ukrainy również były przez długi czas tematem tabu po obu stronach Atlantyku - z obawy przed zbytnim zaangażowaniem w wojnę" - zauważa "Berliner Morgenpost".

Dziennik podkreśla, że obawy te zmniejszyły się, ale nie znikły całkowicie, dlatego państwom NATO zależy na ścisłej koordynacji działań. "Ukraina pilnie potrzebuje nowoczesnych czołgów podstawowych, najlepiej Leopardy" - konstatuje "Berliner Morgenpost".

DEON.PL POLECA

Jak zauważa dziennik "Pforzheimer Zeitung", NATO od początku wojny wykazuje się stanowczością, ale "pęknięcia w ramach sojuszu stają się coraz bardziej widoczne". "Ma to związek między innymi z wahaniem kanclerza Olafa Scholza w kwestii czołgów bojowych. Polski rząd zadeklarował, że zamierza dostarczać na Ukrainę czołgi Leopard »Made in Germany« nawet bez zgody Niemiec. W ten sposób kraj próbuje wywrzeć presję na USA i Niemcy, utrudniając znalezienie rozwiązania” - uważa "Pforzheimer Zeitung".

"Kanclerzowi trzeba jednak zarzucić, że nieręczne jest uzależnianie dostaw +Leo+ od wysłania przez USA czołgu Abrams, który nie bardzo nadaje się do wykorzystania na Ukrainie" - zauważa "Pforzheimer Zeitung" i podkreśla, że "swoim wahaniem i swoją taktyką Scholz ryzykuje dokładnie tym, przed czym sam zawsze ostrzega: rozłamem w NATO".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP

Sprawdź, jaką masz relację z Ojcem

Czy potrafisz traktować Boga jak ojca? Spotykać się z Nim, rozmawiać? Czy widzisz w Nim troszczącą się o ciebie, zaufaną osobę czy raczej nieczułego i milczącego rodzica, dystansującego się...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czeka nas rozłam NATO? Media: Pęknięcia w ramach sojuszu stają się coraz bardziej widoczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.