Europejski Bank Centralny zwiększa wsparcie dla krajów strefy euro
Europejski Bank Centralny (EBC) zwiększył w czwartek o 600 mld euro swój program wsparcia dla krajów wspólnej strefy walutowej. Obecnie pomoc dla 19 państw na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa wynosi 1,35 bln euro - poinformowała szefowa EBC Christine Lagarde.
W ramach wsparcia, aby utrzymać możliwości udzielania kredytów gospodarkom dotkniętych pandemią, EBC planuje skupować obligacje korporacyjne i rządowe oraz inne aktywa finansowe. Pozwoli to obniżyć długoterminowe stopy procentowe i przedłużyć możliwości finansowania dla pożyczkobiorców.
Lagarde wyjaśniła podczas wideokonferencji, że gospodarka eurolandu w tym roku skurczy się o 8,7 proc., a w przyszłym roku ma nastąpić wzrost o 5,2 proc. Dodała jednak, że "tempo i skala odbicia ekonomicznego są bardzo niepewne" i ostrzegła, że mimo łagodzenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, na razie nie widać jeszcze znaczącej poprawy w gospodarkach europejskich.
Agencja AP podkreśla, że decyzje EBC pod wieloma względami przypominają działania banku centralnego USA Fed, który obniżył krótkoterminowe stopy procentowe do niemal zera i zaczął skupować warte 2 bln dolarów państwowe papiery wartościowe oraz obligacje zabezpieczone hipoteką, aby utrzymać funkcjonowanie produktów kredytowych.
Według Associated Press plany EBC są ważnym sygnałem dla europejskich rynków finansowych i świadczą o determinacji w zapewnieniu utrzymania niskich stóp procentowych w całej strefie euro i zapobieganiu wzrostowi kosztów finansowania zewnętrznego zadłużonych rządów, takich jak Włochy. Agencja zwraca uwagę, że EBC nie przyznaje się, jakoby jego działania były w głównej mierze ukierunkowane na wspieranie Włoch, ale faktem jest, że EBC kupił od Włochów więcej obligacji niż od innych państw.
EBC pozostawia kluczowe wskaźniki referencyjne stóp procentowych na niezmienionym, rekordowo niskim poziomie i przygotował dla banków długoterminowe oferty kredytowe o niskich stopach procentowych, pod warunkiem, że pieniądze te trafią następnie do przedsiębiorców w postaci niskooprocentowanych pożyczek.
Lagarde zapowiedziała również, że EBC będzie kontynuować wcześniejszy program skupu obligacji, który rozpoczął się przed pandemią. Wartość tych zakupów będzie osiągać 20 mld euro miesięcznie, co ma stworzyć jeszcze więcej bodźców finansowych dla gospodarek.
Wsparcie udzielane przez EBC będzie uzupełnieniem pomocy finansowej z budżetu UE, która w maju została ustalona na poziomie 540 mld euro i obejmuje linie kredytowe z funduszu ratunkowego Unii. W marcu, w okresie najszybszego rozprzestrzeniania się pandemii w Europie, EBC ogłosił skup obligacji o wartości 751 mld euro, co ma zapobiec fragmentacji strefy euro.
Skomentuj artykuł