"Fabryka faktur" działała przez 9 lat. Oszuści wyprowadzili 100 mln złotych

"Fabryka faktur" działała przez 9 lat. Oszuści wyprowadzili 100 mln złotych
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Siedem osób zostało zatrzymanych w śledztwie dotyczącym "fabryki faktur" - informuje Prokuratura Regionalna. Jak się okazuje, przestępstwa były dla nich stałym źródłem dochodu przez dziewięć lat. 

Funkcjonariusze CBA i KAS zatrzymali 7 osób, którym prokuratura przedstawiła zarzut popełnienia "zbrodni vatowskiej", jak również przestępstw karno-skarbowych - poinformowała w czwartek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. Dodała, że wartość wystawionych dokumentów w ramach "fabryki faktur" została oszacowana na 100 mln zł.

Grupa przestępcza, która wystawiała i posługiwała się nierzetelnymi fakturami VAT poświadczającymi nieprawdę w zamian za uzyskiwanie korzyści majątkowych, a także w celu obniżenia wysokości należności publicznoprawnych działała w latach 2012-2021.

"Zbrodnia vatowska" i przestępstwa karno-skarbowe

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie na terenie województwa mazowieckiego, zachodniopomorskiego oraz pomorskiego funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 7 osób.

DEON.PL POLECA

"Prokurator przedstawił podejrzanym zarzut popełnienia +zbrodni vatowskiej+, jak również przestępstw karno-skarbowych. Wśród podejrzanych są organizatorzy przestępczego procederu, jak również odbiorcy nierzetelnych dokumentów" - poinformowała w czwartek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

W proceder było zaangażowanych kilkanaście podmiotów

Podkreśliła, że materiał dowodowy zgromadzony w sprawie wskazuje, że osoby te czerpały stałe źródło dochodu z popełnionych przestępstw. "Zarzuty obejmują wystawienie faktur o wartości około 20 mln złotych oraz uszczuplenie należności publicznoprawnych na rzecz Skarbu Państwa na kwotę około 5 mln złotych" - podała Skrzyniarz.

Dodała też, że ustalenia śledztwa wskazują, że osoby zaangażowane w proceder wykorzystując kilkanaście podmiotów gospodarczych wystawiały faktury VAT, które trafiły do kilkuset odbiorców, umożliwiając zaniżenie zobowiązań publicznoprawnych wobec Skarbu Państwa. "Wartość wystawionych dokumentów w ramach +fabryki faktur+ została oszacowana na kwotę 100 mln złotych" - wyjaśniła Skrzyniarz.

Prokuratura zastosowała wobec podejrzanych poręczenia majątkowe, dozory policji połączone z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazem opuszczania kraju. Ponadto dokonano zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych w łącznej kwocie ponad 6 mln złotych. Śledztwo ma charakter rozwojowy.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Fabryka faktur" działała przez 9 lat. Oszuści wyprowadzili 100 mln złotych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.