Francja. Socjalistka Anne Hidalgo wystartuje w wyborach prezydenckich

Francja. Socjalistka Anne Hidalgo wystartuje w wyborach prezydenckich
Paryż, widok ogólny (fot. sborisov/depositphotos.com)
PAP/mk

Rządząca Paryżem socjalistka, mer stolicy Francji Anne Hidalgo poinformowała oficjalnie, że wystartuje w wyborach prezydenckich, które odbędą się w kwietniu 2022 r.

Wiosną przyszłego roku kończy się pięcioletnia kadencja obecnego prezydenta republiki Macrona. Mer Paryża Anne Hidalgo ogłosiła w niedzielę oficjalnie, że będzie kandydować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji. Jej obecnie poparcie w sondażach wynosi ok. 7-9 proc.

- Zdecydowałam się kandydować na prezydenta Republiki Francuskiej - zadeklarowała przed swoimi zwolennikami w Rouen na zachodzie Francji 62-letnia Hidalgo. Podkreśliła, że jest "kandydatką, która może zaoferować przyszłość naszym dzieciom, wszystkim naszym dzieciom".

- Musimy odnowić nasz francuski model, osłabiony tymi licznymi kryzysami - zdrowotnym, klimatycznym. Chcę, aby wszystkie dzieci we Francji miały taką samą szansę, jak ta, którą ja otrzymałam - zadeklarowała Hidalgo.

DEON.PL POLECA


Odnosząc się do prezydenta Macrona, powiedziała, że chce "położyć kres pogardy" i nalega na przywrócenie "szacunku" dla ludzi.

- Pięcioletnia kadencja, która dobiega końca, miała zjednoczyć Francuzów, podzieliła ich jak nigdy dotąd. Miała rozwiązać problemy społeczne, pogorszyła je. Miała chronić naszą planetę, odwróciła się od ekologii - przekonywała Hidalgo.

Hidalgo chce się skupić na tematach ekologicznych, obiecując "pięcioletni plan dekarbonizacji gospodarki", ale także negocjacje w celu między innymi wzrostu płac i większej decentralizacji.

Anne Hidalgo zdecydowała się na start w wyborach prezydenckich bez udziału w prawyborach swojej macierzystej Partii Socjalistycznej.

Francuska prasa pisze, że niektórzy socjaliści podejrzewają Hidalgo o budowanie nowej platformy politycznej, wskazując m.in., że na spotkaniach nie używa ona tradycyjnego logo Partii Socjalistycznej (PS) - róży i pięści.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Janet Skeslien Charles

Bestseller „New York Timesa”

Niezwykła historia o miłości, przyjaźni i sile literatury w czasach II wojny światowej 

Odkryj świat, w którym magia książek niesie otuchę nawet w najczarniejszej godzinie

Odile dostaje wymarzoną pracę...

Skomentuj artykuł

Francja. Socjalistka Anne Hidalgo wystartuje w wyborach prezydenckich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.