Pierwszy raz w historii prezydent Francji odwiedził Lourdes

Pierwszy raz w historii prezydent Francji odwiedził Lourdes
Prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron. Zdj.: LUDOVIC MARIN / POOL / PAP
PAP/tkb

16 lipca Emmanuel Macron jako pierwszy prezydent Republiki Francuskiej odwiedził Sanktuarium Notre Dame w Lourdes. Data wizyty nie była przypadkowa: 16 lipca 1858 r., po raz osiemnasty i ostatni Matka Boska ukazała się tam Bernadette Soubirous.

Media we Francji zgadzają się, że jednym z celów wizyty było podtrzymanie na duchu miejscowych hotelarzy, restauratorów i przewoźników, którzy po roku bez pracy, spodziewają się poważnego spadku klienteli. Komentatorzy różnią się w dalszych interpretacjach. Jedni uważają, że jest to puszczenie oka do katolików w ramach już rozpoczętej kampanii do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Inni uznali przyjazd do Sanktuarium za zmianę stosunku do katolików.

Lourdes, miejsce światowych pielgrzymek boleśnie uderzone zostało przez pandemię. Spodziewamy się 85-procentowego spadku przyjazdów w porównaniu z rokiem 2019 – cytowała francuska agencja prasowa AFP prezesa departamentalnej Unii Branż Hotelowych Christiana Gelisa. Biskup Antoine Hérouard delegat apostolski w Lourdes przyznał, że "po zamknięciu podczas lockdownu, sanktuarium odżywa, ale przybywają głównie Francuzi. Brak cudzoziemców, którzy stanowili 65 proc. pielgrzymów…" – przytaczał jego słowa dziennik "Le Monde".

Według gazety wizytę prezydenta określił delegat apostolski jako uznanie znaczenia znanego na całym świecie sanktuarium. A regionalny dziennik "La Depeche" wybija na pierwszy plan zdanie Emmanuela Macrona: "Jesteśmy tu po to, by bronić Sanktuarium i nieść pomoc".

Katolicki tygodnik "Famille chrétienne" cytuje rektora Sanktuarium Oliviera Ribadeau-Dumasa tłumaczącego, że "Emmanuel Macron jest pierwszą głową państwa przybywającą do Sanktuarium. Inni prezydenci, jak François Mitterrand czy Jacques Chirac przyjeżdżali do Lourdes, by powitać pielgrzymujących do Lourdes papieży, ale nie opuszczali lotnisku Tarbes-Lourdes", gdzie czekali na watykańskich gości. Nicolas Sarkozy odwiedził grotę w Lourdes, ale w charakterze ministra spraw wewnętrznych, nie jako prezydent. "Le Monde" dodaje, że w 2013 r. do Lourdes zawitał ówczesny prezydent François Hollande, który przybył, by obejrzeć skutki powodzi, ale "ominął on łukiem Sanktuarium".

"Ani Valéry Giscard-d'Estaing, ani generał Charles de Gaulle - obaj gorliwi katolicy nie zaszczycili Lourdes swą obecnością" - pisze na swej stronie stacja telewizyjna France 3, przypominając, że wynikało to z poszanowania zasady świeckości państwa.

Redaktor naczelny katolickiego dziennika "La Croix" François Ernenwein powiedział w debacie radia "France Info", że wizytę prezydenta Macrona uważa za coś normalnego. "Państwo jest laickie, ale społeczeństwo laickie nie jest" – sprecyzował, dodając, że władze mają kontakty z różnymi wyznaniami i nie ma powodów, by katolicy byli wyjątkiem.

Wielu komentatorów nie ma wątpliwości, że nawiedzenie Sanktuarium w Lourdes było dla prezydenta Macrona "wizytą strategiczną i okazją puszczenia oka do katolików na dziewięć miesięcy przed wyborami prezydenckimi"

Źródło: PAP/tkb

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jacek Molka
14,99 zł

W roku 160-lecia objawień z Lourdes ukazuje się ta książka, która zbiera wszystkie najważniejsze informacje związane z tamtymi wydarzeniami i ich miejscem. Dzięki niej poznasz przebieg objawień w Lourdes, treść przesłania Matki Bożej, które przekazała...

Skomentuj artykuł

Pierwszy raz w historii prezydent Francji odwiedził Lourdes
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.