Gang prał pieniądze przez Alior Bank

Komisja Nadzoru Finansowego i GIIF już w 2010 r. miały wątpliwości co do przestrzegania przez Alior Bank procedur opisanych w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.
"Rzeczpospolita" / PAP / slo

Przez dwa lata wietnamska mafia przepuściła przez Alior Bank prawie 1,5 mld zł. Sprawę badają prokuratura i służby skarbowe - informuje "Rzeczpospolita". Według ustaleń gazety to jeden z wątków prowadzonego przez ABW pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej (PA) w Warszawie śledztwa dotyczącego miliardowych oszustw na towarach sprowadzanych z Azji.

Kilka miesięcy temu Agencja zatrzymała dyrektor oddziału warszawskiego tego banku. Kobieta usłyszała zarzuty prania brudnych pieniędzy wietnamskiej mafii.

DEON.PL POLECA

- Prowadzimy wątek nieprawidłowości w Alior Banku - potwierdza Waldemar Tyl, wiceszef warszawskiej PA. Jak dodaje, "tę kwestię bada też generalny inspektor informacji finansowej (GIIF), bo bank miał obowiązek informować o podejrzanych transakcjach".

Komisja Nadzoru Finansowego i GIIF już w 2010 r. miały wątpliwości co do przestrzegania przez Alior Bank procedur opisanych w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Pod koniec 2010 r. KNF skierował w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Śledztwo wszczęto, ale w połowie tego roku zostało ono umorzone.

Bank tłumaczy, że w 2010 r. wykrył błędy we własnym systemie informatycznym, który dokonuje automatycznej rejestracji i przesyłania do inspektora informacji o transakcjach. - Do końca pierwszego kwartału wszystkie zaległe informacje zostały przekazane do GIIF - podkreśla Alior.

Alior informuje też, że zatrzymany przez ABW dyrektor w dalszym ciągu kieruje oddziałem. - Osoba ta nie została aresztowana, nie został wobec niej sporządzony akt oskarżenia i na chwilę obecną ma do niej zastosowanie zasada domniemania niewinności - podkreśla.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gang prał pieniądze przez Alior Bank
Komentarze (1)
A
ABAR
9 listopada 2011, 13:53
 Pranie brudnych pieniędzy, to typowy przejaw "wyższej kultury bankowości". Widać, dotyka ona nawet tak zacny bank, okrzyknięty swego czasu cudem gospodarczym.