Gazprom: nie proście nas o żadne zniżki

(fot. shilpin patel / sxc.hu)
PAP / drr

Koncerny w Europie, domagające się od Gazpromu obniżenia cen gazu, mogą już nie zwracać się do nas w tej sprawie - oświadczył prezes rosyjskiego monopolisty gazowego Aleksiej Miller, którego w środę cytuje dziennik "Kommiersant".

Według rosyjskiej gazety Miller miał na myśli niemiecki RWE, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz przedsiębiorstwa gazowe z Litwy.

Wydany we wtorek dekret nakłada też na firmy o strategicznym znaczeniu obowiązek uzgadniania z rządem wszelkich zmian w umowach z zagranicznymi kontrahentami i innych dokumentach dotyczących ich polityki handlowej, w tym cenowej, za granicą. Zabrania im także sprzedaży zagranicznych aktywów bez wcześniejszej zgody rządu.

Gazprom jest jedną ze spółek - obok m.in. Rosnieftu, Transnieftu, Zarubieżnieftu, Inter RAO, RusHydro, Rosyjskich Kolei Żelaznych(RŻD) i Sowkomfłotu - które Kreml uważa za mające strategiczne znaczenie dla Federacji Rosyjskiej.

DEON.PL POLECA

"RBK-daily" przytacza też komentarz analityka rynku gazowego Michaiła Korczemkina, którego zdaniem dekret Putin jedynie legitymizuje stan istniejący. - Jest wątpliwe, by zarząd Gazpromu mógł podjąć jakąkolwiek poważną decyzję bez przyzwolenia najwyższych władz państwa - zauważył.

W ocenie Korczemkina dekret Putina "daje sygnał Komisji Europejskiej, że Gazprom działa w imieniu i w interesie Rosji". - Dekret niczego nie zmieni w działalności Gazpromu, jednak spotęguje postrzeganie Rosji jako kraju, w którym wszystko jest sterowane ręcznie - dodał.

Natomiast prawnik Ilja Raczkow, do którego opinii odwołuje się dziennik "Wiedomosti", ostrzegł, że jeśli Gazprom nie będzie współpracować w dochodzeniu wszczętym przez Komisję Europejską, to będzie to gorzej dla niego, bo zmusi to KE do podejmowania decyzji na podstawie informacji jednej strony, na przykład Polski lub Litwy.

Rozpoczęcie dochodzenia przez Komisję Europejską to efekt niezapowiedzianych wizyt inspektorów KE w 20 spółkach z 10 krajów UE, położonych w Europie Środkowej i Wschodniej. Inspekcje odbyły się we wrześniu 2011 r. w firmach zajmujących się dostawami, przesyłem i magazynowaniem gazu dostarczanego m.in. przez Gazprom. W Polsce objęły PGNiG, kupujący gaz od rosyjskiego koncernu, oraz państwowego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System.

Jak tłumaczyła przed rokiem KE, Bruksela musi reagować, gdy na rynku UE mogą być stosowane praktyki zagrażające konkurencji, bez względu na to, czy stosują je firmy unijne czy zagraniczne.,

PGNiG od dłuższego czasu domaga się od Gazpromu obniżenia ceny gazu. Zdaniem polskiego koncernu od zawarcia kontraktu z rosyjskim monopolistą w 1996 r. na europejskim rynku gazu zaszły istotne zmiany. Ponadto - argumentuje PGNiG - polski kontrakt powinien odzwierciedlać "poziom ceny rynkowej w UE w kontraktach z Gazpromem".

Na początku listopada 2011 r. PGNiG rozpoczęło w Sztokholmie procedurę arbitrażu w sporze z Gazpromem o cenę gazu. Postępowanie jest poufne. Wcześniej przez kilka miesięcy szefowie polskiego koncernu próbowali - bez skutku - przekonać rosyjskich partnerów, by obniżyli cenę.

PGNiG nie jest jedynym kontrahentem Gazpromu, który zdecydował się na arbitraż - podobne decyzje podjęli niemieccy potentaci E.ON i RWE. O obniżkę cen do rosyjskiego koncernu wystąpiły również inne firmy europejskie, m.in. z Francji, Włoch i Bułgarii, i ją otrzymały. Według ekspertów rynkowych będą kupować gaz rosyjski o 7-11 proc. taniej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gazprom: nie proście nas o żadne zniżki
Komentarze (2)
S
stan
12 września 2012, 15:50
Towarzyszu Putinie i Gazpromie,dlaczego Polacy maja Was prosic o obnizki cen gazu,a takze,w ramach kagiebowskiego pojednania prosic o przebaczenie,skoro nie placicie ani grosza,czy kopiejki,za przesyl gazu przez terytorium Polski,do Europy Zachodniej.Nam to sie poprostu nalezy!!!Paniatno?
T
teresa
12 września 2012, 14:27
Poradzimy sobie, wiatr wieje,deszcz leje,z ziemi mądrość wyrasta,moż esię jeszcze uda gromami władać zamiast wycieczki na Marsa.