W Sylwestra i Nowy Rok warto wiedzieć, gdzie można liczyć na pomoc medyczną. Jak skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, gdzie znaleźć najbliższy SOR oraz jak skontaktować się z dyżurującymi stomatologami?
W nocy sylwestrowej oraz w dniu Nowego Roku pomoc medyczną można uzyskać w placówkach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Działają one:
Lekarze dyżurujący udzielają porad zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i telefonicznie. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość wizyty domowej. Pomoc pielęgniarki można otrzymać w przychodni lub podczas wizyty w domu pacjenta.
Z pomocy skorzystasz w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie występuje bezpośrednie zagrożenie życia, braku poprawy po zastosowaniu domowych środków lub leków bez recepty, zaostrzenia dolegliwości chorób przewlekłych lub wysokiej gorączki, bólów brzucha czy bólów głowy, które nie ustępują mimo leczenia.
Adresy placówek można znaleźć w wyszukiwarce NFZ „Gdzie się leczyć” lub na stronach internetowych wojewódzkich oddziałów Funduszu.
W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, jak np. wypadek, uraz, zatrucie czy poważne krwawienie, pomocy udzielą:
Pacjenci są przyjmowani na podstawie oceny stanu zdrowia, a nie kolejności zgłoszenia. Nie jest wymagane skierowanie, a pomoc można uzyskać w dowolnym szpitalu.
Adresy i dane kontaktowe SOR-ów oraz izb przyjęć są dostępne na stronach wojewódzkich NFZ.
W nagłych sytuacjach stomatologicznych można skorzystać z dyżurujących gabinetów.
Dyżurujące gabinety obsługują pacjentów w przypadkach pilnych i nie obowiązuje rejonizacja. Informacje można znaleźć w wyszukiwarce NFZ „Gdzie się leczyć” lub na stronach wojewódzkich oddziałów NFZ.
W razie wątpliwości warto skorzystać z całodobowej, bezpłatnej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia pod numerem 800-190-590. Konsultanci udzielą informacji o najbliższych placówkach medycznych oraz dyżurujących gabinetach.
Aplikacja mobilna mojeIKP oferuje także przewodnik krok po kroku, jak wykonywać czynności ratujące życie.
Źrodło: PAP / jh
Krew, łzy i czarny humor. Codzienność ratownika medycznego
Podrzucane przed urlopem na oddział babcie, zalany imprezowicz z własną ręką pod pachą i pocięte łby kiboli do zszycia. O tej rzeczywistości politycy wolą nie wspominać, ale...
Skomentuj artykuł