"Goblin mode". W tym trybie wybierasz wymięty dres, włosy w nieładzie, brudne kubki na biurku i scrollowanie internetu

"Goblin mode".  W tym trybie wybierasz wymięty dres, włosy w nieładzie, brudne kubki na biurku i scrollowanie internetu
Fot. Greta Scholderle-Muller / Unsplash
PAP / mł

 "Goblin mode" to po polsku "tryb goblina". "Oznacza stan, który bliski jest abnegacji. Polega na prowadzeniu życia z dala od oczekiwań i norm społecznych, za to w atmosferze niespiesznego lenistwa, domowego niechlujstwa i skupienia uwagi wyłącznie na sobie, oraz lekceważenia lub negowania opinii innych. Oxford University Press właśnie wybrał "goblin mode" wyrażeniem roku.

Tryb goblina. Skąd się wziął? 

- Dla ludzi zmęczonych pandemią, wojną, natłokiem informacji, pogonią za osiąganiem ideałów i wyrabianiem norm "tryb goblina" to bardzo powabna perspektywa - komentuje prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Wymięte dresy, włosy w nieładzie, stos kubków na stole, przewijanie stron lub kanałów na wygodnej kanapie - oto atrybuty współczesnych "goblinów" – mówi profesor. 

Jak zaznaczyła w rozmowie z PAP badaczka, niektórzy wiążą popularność tego powiedzenia z czasami kryzysów - zarówno tych globalnych, jak i indywidualnych, które sprawiają, że ludzie w nowy sposób patrzą na normy społeczne, po prostu je kontestując. Przypomniała również, że to wyrażenie zyskało rozgłos za sprawą pewnego fake newsa.

Goblin niczego nie musi, wszystko może

- Dotyczył on relacji bardzo znanej w amerykańskim show-biznesie pary Julii Fox i Kanye’a Westa. Rzekomo powodem zerwania był fakt, że modelka "przechodziła w tryb goblina", a więc porzucała swój stereotypowy, "czerwonodywanowy" wizerunek na rzecz tego domowego, znaczenie bardziej swobodnego – zaznaczyła prof. Wileczek.

DEON.PL POLECA

Dopytywana, dlaczego akurat goblin stał się pierwowzorem takich zachowań, prof. Wileczek wyjaśniła, że ten znany z popkultury stwór jest tyleż odrażający, co złośliwy i nie interesują go społeczne powinności ani zobowiązania. Ma jednak dużo "wolności" - niczego już nie musi, za to wszystko może - mówi badaczka. 

Polski wzór "goblin mode" to Ferdynand Kiepski

- Wydaje się, że typem osobowym "ucieleśniającym" to pojęcie jest w Polsce Ferdynand Kiepski, tak jak w USA był Al Bundy. Mnie przechodzenie w "tryb goblina" kojarzy się z zachowaniem milczącego Felicjana Dulskiego z utworu Gabrieli Zapolskiej, którego reakcją na rodzinne zawirowania i problemy etyczne jest jedyne wypowiedziane zdanie: "A niech was wszyscy diabli!" - mówi prof. Wlieczek.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Świtała

Krew, łzy i czarny humor. Codzienność ratownika medycznego

Podrzucane przed urlopem na oddział babcie, zalany imprezowicz z własną ręką pod pachą i pocięte łby kiboli do zszycia. O tej rzeczywistości politycy wolą nie wspominać, ale...

Skomentuj artykuł

"Goblin mode". W tym trybie wybierasz wymięty dres, włosy w nieładzie, brudne kubki na biurku i scrollowanie internetu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.