Grupa Azoty przejęła kopalnię Siarkopol

Grupa Azoty przejęła kopalnię Siarkopol
(fot. grupaazoty.com)
PAP / slo

Jedyna na świecie kopalnia siarki Siarkopol stała się formalnie własnością Grupy Azoty - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Skarbu Państwa. Azoty zobowiązały się zainwestować w Siarkopol 30 mln zł.

Zgodnie z komunikatem transakcja była ostatnim etapem sprzedaży 4 mln 675 tys. akcji (85 proc.) Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki "Siarkopol".

"Udało nam się znaleźć dobrego inwestora dla spółki z dużym potencjałem. To nasza największa transakcja branżowa od listopada 2011 r." - powiedział cytowany w komunikacie minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Zdaniem wiceprezesa Grupy Azoty Witolda Szczypińskiego dzięki kompetencjom handlowym Azotów grzybowski Siarkopol może liczyć na nowe eksportowe rynki zbytu dla swoich produktów. "Zadeklarowaliśmy również realizację inwestycji w Siarkopolu za 30 mln zł. Najważniejszymi zadaniami inwestycyjnymi, na których chcemy się skupić, będzie ustabilizowanie wydobycia siarki oraz zwiększenie poziomu i jakości jej granulacji" - poinformował.

DEON.PL POLECA

Wcześniej na transakcję zgodził się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" zajmują się wydobyciem siarki metodą podziemnego wytopu, z rocznym wydobyciem ponad 800 tys. ton. Siarkopol oferuje siarkę w postaci płynnej, granulowanej, mielonej i płatkowanej. Spółka zajmuje się również przetwórstwem chemicznym w postaci produkcji dwusiarczku węgla (wykorzystywanym głównie do produkcji włókien wiskozowych), siarki nierozpuszczalnej (stosowanej w przemyśle oponiarskim), siarki mielonej i płatkowanej. Spółka jest również właścicielem instalacji do produkcji siarczku sodu.

Jednocześnie Siarkopol to jedyne na świecie przedsiębiorstwo prowadzące kopalniane wydobycie siarki i jeden z głównych eksporterów województwa świętokrzyskiego. Eksport (m.in. do krajów Afryki Północnej, Austrii, Niemiec i kilkunastu innych państw) stanowi około 80 proc. obrotów rocznych spółki.

Grupa Azoty to drugi w Unii Europejskiej producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych oraz największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Skarb Państwa ma w niej 33 proc. udziałów; kolejny z akcjonariuszy - powiązany z rosyjskim Acronem Norica Holding - 15,34 proc. Powyżej 5 proc. akcji mają jeszcze: ING OFE, TFI PZU, Aviva i EBOiR. Prawie 19 proc. to akcjonariat rozproszony.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Grupa Azoty przejęła kopalnię Siarkopol
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.