Historia Polski równie znana jak dzieje Francji i Niemiec? Stara się o to dyrektor Muzeum Armii w Londynie
- Chcemy, aby historia Polski weszła do mainstreamu. Jeśli miałbym wskazać jedną misję, którą mam, jest nią to, by historia Polski była tak samo znana, jak historia Francji, Niemiec, Włoch czy Hiszpanii - mówi Justin Maciejowski, dyrektor Narodowego Muzeum Armii w Londynie.
Narodowe Muzeum Armii jest współorganizatorem Chelsea History Festival - najważniejszego londyńskiego festiwalu historycznego. Podczas tegorocznej, trzeciej edycji, ponownie będzie kilka wykładów poświęconych historii Polski.
- Jeśli miałbym wskazać jedną misję, którą mam, jest nią to, by historia Polski była tak samo znana, czytana i rozumiana przez Brytyjczyków interesujących się historią - a tych są miliony - jak historia Francji, Niemiec, Włoch czy Hiszpanii.
- Jeśli festiwal może pomóc wprowadzić do powszechnej świadomości wydarzenia, które są dobrze znane w Polsce, a mniej znane w Wielkiej Brytanii, będziemy bardzo dumni - mówi Justin Maciejewski.
Dyrektor Maciejewski uważa, że historia Polski nie jest w wystarczającym stopniu znana w Wielkiej Brytanii, a choć mieszka w tym kraju prawie milion Polaków i osób polskiego pochodzenia, historia Polski pozostaje dla Brytyjczyków pewnego rodzaju tajemnicą.
Historia Polski odegrała dużą rolę w Europie
- Rozumiemy historię Francji, Niemiec, Hiszpanii czy Włoch, ponieważ jest ona wykładana w szkołach, a w przypadku krajów zachodnich były na przestrzeni wieków bardziej bezpośrednie związki z Wielką Brytanią. Ale Polska też jest jednym z dużych krajów europejskich i jej historia też wpływała na historię Europy, np. poprzez walkę z Imperium Osmańskim, poprzez walkę z bolszewikami, co zapobiegło rozprzestrzenieniu się rewolucji na całą Europę. Są to kluczowe elementy w europejskiej historii, w których Polska odgrywała główną rolę i te zdarzenia nie są wystarczająco dobrze rozumiane. Bardzo chcemy naświetlać te historie - mówi Justin Maciejewski.
Podkreśla, że bardzo pomocne w prezentowaniu elementów polskiej historii jest wsparcie, jakiego udzielają Ambasada RP w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Wskazuje, że wykłady na temat historii Polski na festiwalu zawsze cieszą się dużą frekwencją, przy czym nie przychodzą na nie tylko osoby mające związku z Polską, lecz także Brytyjczycy, którzy chcą się czegoś dowiedzieć na jej temat.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł