Hulajnogi zagrożeniem dla pieszych. Krakowska policja: 557 mandatów, 20 wniosków do sądu

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)

Na krakowskich ulicach od początku wakacji przybyło elektrycznych hulajnóg. Osoby poruszające się nimi po chodnikach - zazwyczaj z dużą prędkością - są zagrożeniem dla spokojnie poruszających się przechodniów. - Od początku roku do 16 lipca wylegitymowali 836 kierujących hulajnogami elektrycznymi. Nałożono 557 mandatów karnych oraz sporządzono 20 wniosków o ukaranie do sądu - podaje portalowi Deon.pl krakowska policja.

W Krakowie codziennością staje się widok nastolatka, który porusza się powyżej dozwolonej prędkości po chodniku i slalomem mija po kolei spokojnie przechodzących przechodniów: matkę z wózkiem, starszą osobę z zakupami, która ma problemy z poruszaniem się, spokojnie spacerujących turystów.

DEON.PL POLECA

Źle zaparkowane pojazdy niejednokrotnie blokują również swobodne przejścia po chodnikach. Kodeks drogowy przewiduje miejsce dla hulajnóg w przestrzeni miejskiej: mogą być ustawiane w miejscach wyznaczonych przez zarządcę drogi, a jeżeli nie ma takich miejsc to pojazd musi być ustawiony na poboczu, równolegle do krawężnika. Musi być również pozostawiona przestrzeń do swobodnego przejścia lub przejazdu wózkiem o szerokości przynajmniej półtora metra. Nie zawsze tak jest.

Zgłoszenia dotyczące nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg przyjmuje straż miejska lub policja. Sprawą usuwania niewłaściwie zaparkowanych hulajnóg zajmuje się głównie straż miejska.

Bez uprawnień na hulajnodze, potrącony przez samochód

Pojawia się coraz więcej wypadków z udziałem osób poniżej 18 roku życia, które poruszają się na hulajnogach.

13 lipca w miejscowości Popławy-Rogale w województwie lubelskim doszło do wypadku z udziałem 11-latka. Chłopiec jadący hulajnogą, został potrącony przez samochód. Śmigłowcem LPR przewieziono go do szpitala.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że jadący hulajnogą 11-latek nie zatrzymał się przed znakiem „Stop” na skrzyżowaniu, nie ustąpił pierwszeństwa przejeżdżającemu audi i uderzył w samochód.

Kierująca autem 37-latka była trzeźwa. Jak tłumaczyła, 11-latek wyjechał z drogi podporządkowanej z prawej strony, przed jej auto. Kobieta odbiła w lewo i zahamowała, ale 11-latek upadł na przednią szybę samochodu i spadł na pobocze.

Policjanci ustalili, że 11-latek nie miał karty rowerowej uprawniającej go do poruszania się po drogach hulajnogą elektryczną. Mundurowi przesłuchają świadków zdarzenia, a także rodziców 11-latka.

15-latek nie ustąpił pierwszeństwa 84-latce. Kobieta zmarła

84-latka, którą pod koniec czerwca w Iławie potrącił 15-latek jadący na hulajnodze, nie żyje. Jak potwierdziła policja, kobieta zmarła po kilkunastu dniach hospitalizacji.

Okazało się, że 15-latek nie ustąpił pierwszeństwa 84-latce. Kobieta z poważnymi obrażeniami głowy trafiła do szpitala. O jej życie lekarze walczyli niemal dwa tygodnie. Rzeczniczka iławskiej policji potwierdziła, że 84-latka zmarła kilka dni temu.

15-latek za swoje zachowanie odpowie przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Takich sytuacji jest więcej.

Co na to policja?

Hulajnogi są naprawdę dużym problemem, a piesi, w obszarze dla nich przeznaczonym, stają się coraz częściej intruzami. Często osoby starsze i chore pozostają bezsilne wobec jeżdżących po chodnikach osób z bardzo dużą prędkością.

Na hulajnogi wsiadają osoby, które nigdy nie miały styczności z ruchem drogowym. Zazwyczaj nie mają karty rowerowej i pojęcia, o przepisach ruchu drogowego, jakie ich obowiązują. Są one zagrożeniem dla innych. Za egzekwowanie prawa wobec osób poruszających się hulajnogami elektrycznymi i łamiących przepisy odpowiada zarówno policja, jak i straż miejska.

W I półroczu 2023 roku na terenie Krakowa, kierujący hulajnogami uczestniczyli aż w 36 wypadkach drogowych (sami byli sprawcami 32 wypadów) oraz uczestniczyli w 20 kolizjach (w 11 przypadkach byli sprawcami) - podaje krakowska policja portalowi Deon.pl.

Jak podaje Anna Wolak - Gromala z Zespołu Prasowo - Informacyjnego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie redakcji Deon.pl, Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krakowie od początku roku (do 16.07.23 r.) wylegitymowali 836 kierujących hulajnogami elektrycznymi; nałożono 557 mandatów karnych, zastosowano 130 pouczeń oraz sporządzono 20 wniosków o ukaranie do sądu (231 wykroczeń to te popełniane wobec pieszych).

Policjanci podejmują interwencję między innymi wobec osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych, co do których istnieje podejrzenie, że nie posiadają wymaganych uprawnień. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, za kierowanie hulajnogą elektryczną przez osobę nie posiadającą do tego uprawnień obowiązuje mandat w wysokości 200zł - podaje krakowska policja.

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany. Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hulajnogi zagrożeniem dla pieszych. Krakowska policja: 557 mandatów, 20 wniosków do sądu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.