Igrzyska Olimpiad Specjalnych: Medale Polaków

PAP / mh

46 medali X Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych zdobyła w południowokoreańskim Pyeongchang 41-osobowa reprezentacja Polski. Przez osiem dni 2300 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną ze 111 krajów rywalizowało w siedmiu dyscyplinach.

Zawodnicy w biało-czerwonych strojach startowali w pięciu dyscyplinach: narciarstwie biegowym i zjazdowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym. Wywalczyli 19 złotych, 17 srebrnych i 10 brązowych medali.
Jak podkreślił dyrektor generalny Olimpiady Specjalne Polska Bogusław Gałązka, istotą zawodów jest przede wszystkim uczestnictwo.
"Jesteśmy najbliżej idei Pierre’a de Coubertina. Sportowcy zostają przydzieleni do grup, w których rywalizują z osobami o podobnym potencjale sprawnościowym. Dzięki temu mają równe szanse. Medale są dla nich oczywiście bardzo ważne. W wielu przypadkach po przyjeździe do kraju są traktowani przez lokalne społeczności jako prawdziwi olimpijczycy. Chciałbym, żeby to dotyczyło wszystkich" - powiedział.
Dodał, że w żadnych imprezach nie jest prowadzona oficjalnie klasyfikacja medalowa. "Jedynie na swój użytek ekipa każdego kraju może zliczać zdobyte przez swych sportowców medale".
Najmłodszym zawodnikiem w polskiej reprezentacji był Artur Kosior z Lublina, który startował w biegach narciarskich. W poniedziałek 4 lutego skończył 13 lat. Natomiast najstarszą osobą była 59-letnia narciarka alpejska Maria Ogińska. Poznanianka zadebiutowała w trzeciej edycji zimowych igrzysk w 1985 roku w Park City w USA. Z Pyeongchang przywiezie trzy medale.
Dla Korei Południowej ta impreza miała szczególne znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze Pyeongchang to gospodarz "białej olimpiady" w 2018 roku. Po drugie, społeczeństwo tego azjatyckiego kraju do tej pory izolowało się od osób niepełnosprawnych, których jest ponad dwa miliony.
"Jeśli chodzi o przygotowanie ośrodków sportowych, to zdaniem specjalistów, wszystko było na bardzo wysokim poziomie" - stwierdził Gałązka, który w 2010 roku był dyrektorem Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Warszawie.
We wtorek, podczas ceremonii zamknięcia, przewodnicząca komitetu organizacyjnego Na Kyun-won podkreśliła, że igrzyska wznieciły wielki ogień, który może zmienić sytuację osób niepełnosprawnych. 
"Oby ten ogień płonął już zawsze, oby po tych igrzyskach zmieniło się postrzeganie osób, uważanych dotychczas za odmieńców. Chciałabym, żeby za moim niepełnosprawnym intelektualnie dzieckiem (ma córkę z zespołem Downa - PAP) na ulicy obejrzała się jedna, a nie trzy osoby" - mówiła szefowa komitetu, polityk i prawnik.
Ruch Olimpiad Specjalnych powstał w 1968 roku w USA, w przekonaniu, iż osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią - przy odpowiedniej zachęcie oraz instrukcji - trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportowej imprezie. Pierwsze ogólnopolskie zawody Olimpiad Specjalnych odbyły się w 1987 roku.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Igrzyska Olimpiad Specjalnych: Medale Polaków
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.