Ile wyniesie wzrost gospodarczy Polski w 2021 r.?

Ile wyniesie wzrost gospodarczy Polski w 2021 r.?
Fot. Piotr Polak / PAP
PAP/mk

Nawet 11 proc. w drugim kwartale i 5,5 proc. w całym 2021 r. - o tyle może wzrosnąć polski Produkt Krajowy Brutto (PKB). Tak szacują ekonomiści banku Pekao SA.

"Szacujemy, że w II kw. 2021 r. wzrost gospodarczy może być dwucyfrowy (11 proc. r/r). Uwzględniając lepszy od oczekiwań PKB w I kw. 2021 r. i jego strukturę rewidujemy w górę prognozę wzrostu gospodarczego w 2021 r. do 5,5 proc. Z kolei prognozę na 2022 r. rewidujemy do 5,6 proc., uwzględniając założenia Nowego Ładu" - napisano w raporcie.

Wskazano, że średnioroczny wzrost cen w 2021 r. wyniesie 4 proc., natomiast biorąc pod uwagę rewizję w górę prognozy PKB w 2022 roku, inflacja CPI w przyszłym roku ukształtuje się na poziomie do 3,8 proc.

Zaznaczono, że wraz z wygaszaniem pandemii Covid-19 oraz luzowaniem restrykcji rynek pracy powoli odbudowuje się, jednak - jak podkreślono - w najbliższym czasie istotna dla rynku pracy będzie reakcja przedsiębiorstw na umorzenia subwencji z pierwszej Tarczy Finansowej PFR. Według ekonomistów banku, dopiero druga połowa 2021 r. przyniesie wyraźną poprawę sytuacji na rynku pracy.

"Szacujemy, że na koniec 2021 r. stopa bezrobocia wyniesie 5,9 proc." - napisano w raporcie Pekao SA.

W ocenie przedstawicieli banku podwyższona inflacja oraz szybsze od spodziewanego ożywienie koniunktury spowodują, że w najbliższych miesiącach nasili się w Radzie Polityki Pieniężnej dyskusja o potrzebie rozpoczęcia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, co dotyczyć może wysokości stóp procentowych.

Analitycy szacują, że ze względu na wyższą od wcześniejszych oczekiwań prognozę wzrostu PKB w 2021 r. i wyższy nominalny PKB, prognoza deficytu sektora general govenrment w tym roku wyniesie 4,4 proc. PKB.

Dodano, że zbliżająca się normalizacja polityki pieniężnej w Polsce ma przełożenie na umocnienie złotego i płaszczenie krzywej dochodowości. "Jej początek prawdopodobnie nie nastąpi jednak tak wcześnie, jak oczekuje tego rynek (jesień 2021)" - napisano.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Jasiński

Czym jest tak zwany handel sprawiedliwy?
Czy respektowanie zasad moralności zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się kryzysów gospodarczych?
Jak można skutecznie walczyć z ubóstwem?
Wzajemny związek ekonomii i moralności zawęża się często do etyki biznesu i...

Skomentuj artykuł

Ile wyniesie wzrost gospodarczy Polski w 2021 r.?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.