Ilu Polaków chce się zaszczepić? Są wyniki sondażu

(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / jb

47 proc. Polaków deklaruje, że zamierza się zaszczepieć przeciwko COVID-19. Bardziej skłonne do szczepień są osoby czerpiące wiedzę z gazet i programów informacyjnych. Duża część Polaków, 44 proc., wciąż jednak jest sceptyczna - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita", powołując się na sondaż IBRiS.

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 47 proc. badanych „zdecydowanie” lub „raczej” zamierza zaszczepić się przeciw koronawirusowi, 44 proc. deklaruje, że nie zamierza, a 9 proc. – że nie wie.

DEON.PL POLECA

"W tej sprawie widać wyraźny rozdźwięk w opiniach kobiet i mężczyzn: szczepić się chce 35 proc. pań i 59 proc. panów. Wyraźna jest także korelacja postaw pozytywnych z wiekiem. W najmłodszych grupach, 18–29 lat i 30–39, chęć szczepienia deklaruje tylko 29–28 proc. badanych" - czytamy w gazecie.

W grupie 40–49 lat to już 43 proc., 50–59 – 50 proc., a wśród najstarszych 60–69 – to 59 proc., a powyżej 70. roku życia – 67 proc.

Najwięcej zwolenników szczepienia znajdują wśród osób, które swoją wiedzę o świecie czerpią z telewizyjnych programów informacyjnych, gazet codziennych i tygodników – 64 proc. W grupie widzów TVN24 – to 65 proc., Polsat News – 63 proc., TVP Info – 56 proc. Najsłabiej wypadają pod względem deklarowanego udziału w szczepieniach osoby kształtujące obraz świata na podstawie mediów społecznościowych – 46 proc.

"A czy postawa wobec szczepień ma coś wspólnego z polityką? Najwięcej zwolenników szczepień znaleźć można w elektoracie Lewicy – 82 proc. i KO – 65 proc. W grupie wyborców PiS to 56 proc., PSL – 50 proc., a Konfederacji – zaledwie 5 proc." - pisze dziennik.

"Rzeczpospolita" przypomina, że pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 trafiły w niedzielę do 72 szpitali węzłowych, które rozpoczęły szczepienia personelu. Następna partia – 300 tys. dawek – przyjedzie do Polski w ciągu kilku dni i trafi do ponad 500 szpitali. Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki, ratownicy i farmaceuci), pracownicy DPS i MOPS oraz personel pomocniczy i administracyjny placówek medycznych. Następnie seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele. Osoby z tych grup do 15 stycznia powinny zgłaszać chęć zaszczepienia się.

Deklarację poddania się szczepieniu złożył premier Mateusz Morawiecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ilu Polaków chce się zaszczepić? Są wyniki sondażu
Komentarze (8)
AS
~Andrzej Subdaszewski
31 grudnia 2020, 10:17
wprowadzanie cenzury na wiadomości dotyczące koronawirusa nie jest metodą prowadzenia dialogu i w żaden sposób nie wpływa na zwiększenie liczby osób deklarujących wolę szczepienia, a wręcz przeciwnie, jest argumentem wskazującym na to, że sprawa nie jest oczywista. :)
TM
~Tomasz M
30 grudnia 2020, 12:52
Szczepie się najszybciej jak się da. Tak się cieszę, że wyrastaniem w środowisku protestanckim z szacunkiem do nauki, pracy i dziedzictwa uczonych i Bożych ludzi. Ciekawe, że nasi przyjaciele Katolicy, z aktywnych duchowo środowisk też nie mają spiskowych paranoi i lęków. Spiski i strach to środowisko sekt, fanatyków i analfabetyzmu. Jako chrześcijanie mamy wiele do zrobienia. Bożego błogosławieństwa ludziom książek, wiedzy i miłości Bliźniego.
TS
~Taki Sobie
30 grudnia 2020, 13:34
Ja też się szczepię w najblizszym mozliwym terminie. Wierzymy w tego samego Boga. Pozdrowienia Przyjacielu.
AJ
~Ale Jak To
31 grudnia 2020, 08:27
Szczepionki są dobre i potrzbne, ale paranoję i lęki rozumiem, bo dopóki producent nie bierze odpowiedzialności za skutki uboczne, dopóty wszelkie lęki są uzasadnione.
AS
~Andrzej Subdaszewski
29 grudnia 2020, 16:13
przez niemal 10 lat dorabiałem sobie ankietami. W tym roku zrezygnowałem, stawki 1 a czasami 2 zł za półgodziny ankiety. Uznałem, że praca nie jest warta zachodu (a są ankiety, za które płacą naprawdę grosze). Odpowiadanie na pytania ankiety polega na dopasowaniu się do poszukiwanego profilu. Jeżeli nie pasujemy do profilu jesteśmy z ankiety usuwani i nie dostajemy nawet tych paru groszy. Jako osoba przedsiębiorcza miałem pozakładane po kilka kont na stronach ankietowych, jeżeli taka możliwość istniała. Kiedyś odpowiadałem na pytania ankiety o udział w szkoleniu wojskowych dla studentów. Wypełniłem pod czterema różnymi loginami cztery ankiety meldując się oczywiście do szkolenia. Jeden z polityków skomentował wyniki ankiety twierdząc, że zdecydowana większość studentów chce uczestniczyć w takim szkoleniu. Było mi głupio, ale z drugiej strony jeżeli za każdą ankietę dostałem po 1 zł, to też nie było w porządku. Wyniki badań ankietowych - darujcie sobie.
29 grudnia 2020, 11:59
Ja się zaszczepię w pierwszym możliwym terminie.
JC
~Janusz Ciekawski
28 grudnia 2020, 17:49
Gdzie jest szczepionka co Dudzie Tump obiecał, dlaczego bierzemy szczepionkę z Unii za którą trzeba zapłacić $16 za dawkę!?
SA
~Steven Anderson
28 grudnia 2020, 16:10
Jesli ankiety znane w przeszlosci z braku wiarygodnosci wskazuja na tak wysoka niechec do szczepien, to jak duzo osob w rzeczywistosci nie chce sie szczepic? Czyzby Polacy zaczeli myslec i beda omijac szczepienia? Swoja droga pielegniarka pracujaca w szpitalu potwierdzila, ze deklaracje pracownikow sluzby zdrowia to tylko wstepna opinia, a nie zgoda na szczepienie, czyli nabijanie statystyk.