Iran. Nasilają się demonstracje po śmierci młodej kobiety

Iran. Nasilają się demonstracje po śmierci młodej kobiety
FOT. CLEMENS BILAN/EPA/PAP
PAP/mk

Już w ponad połowie irańskich prowincji doszło do protestów w związku ze śmiercią 22-letniej Mahsy Amini. Demonstranci o doprowadzenie do śmierci młodej kobiety obwiniają policję zajmująca się moralnością.

Protesty po śmierci kobiety zatrzymanej przez policję ds. moralności ogarnęły już 16 z 31 prowincji Iranu - podała amerykańska rozgłośnia Głos Ameryki. Organizacje praw człowieka, cytowane przez AFP, poinformowały w środę, że wskutek protestów zginęło dotąd sześć osób. "Na nagraniach udostępnianych na mediach społecznościowych zarejestrowano we wtorek protesty w co najmniej 16 z 31 prowincji Iranu, co stanowi wyraźny wzrost w porównaniu z poprzednimi czterema dniami demonstracji" - napisano na portalu Głosu Ameryki.

Mahsa Amini została w ubiegłym tygodniu zatrzymana przez irańską policję ds. moralności w związku z nakryciem głowy, które zdaniem funkcjonariuszy niedostatecznie zasłaniało jej włosy. Po zatrzymaniu kobieta zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu. Protesty rozpoczęły się w piątek pod szpitalem w Teheranie, krótko po potwierdzeniu zgonu 22-latki. Członkowie jej rodziny oskarżyli policję o przemoc wobec młodej kobiety, z kolei irańskie władze wskazały na jej problemy z sercem, które miały doprowadzić do zapadnięcia w śpiączkę. Według rodziny Mahsa nie cierpiała na żadne schorzenia kardiologiczne.

W środę drugie w tym tygodniu przemówienie wygłosił najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei, dementując tym samym pogłoski o złym stanie swojego zdrowia. 16 września dziennik "New York Times" poinformował, że na początku września Chamenei odwołał wszystkie spotkania i wystąpienia publiczne oraz pozostawał pod obserwacją zespołu lekarzy. Podczas środowego wystąpienia uhonorował weteranów wojny Iranu z Irakiem z lat 1980-88, nie wspominając przy tym o protestach wywołanych śmiercią Mahsy, pochodzącej z irańskiej prowincji Kurdystan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Reyes Monforte

Wydawało się, że po trudnych doświadczeniach w młodości życie Sary wreszcie zaczęło się układać. Czuła się spełniona. W szkole językowej, gdzie uczyła poznała kogoś, kto odwzajemnił jej uczucie.

On - romantyczny i namiętny młody muzułmanin,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Iran. Nasilają się demonstracje po śmierci młodej kobiety
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.