Nowy nuncjusz w Iranie. Abp Andrzej Józwowicz rozpoczął swoją misję

Nowy nuncjusz w Iranie. Abp Andrzej Józwowicz rozpoczął swoją misję
KAI/mk

Arcybiskup Andrzej Józwowicz objął funkcję nowego nuncjusza apostolskiego w Iranie. Dziś polski duchowny dyplomata spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Iranu Hosseinem Amirem Abdollahianem i wręczył mu listy uwierzytelniające.

Wiadomość tę podała strona internetowa irańskiego MSZ.

28 czerwca br. papież Franciszek mianował arcybiskupa Andrzeja Józwowicza swoim przedstawicielem w Iranie. 

Abp Andrzej Józwowicz urodził się w Boćkach, na terenie diecezji drohiczyńskiej 14 stycznia 1965 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1990 r. Jest księdzem diecezji łowickiej i doktorem obojga praw. Ukończył Papieską Akademię Kościelną w Rzymiw. Od 1997 r. pracuje w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, kolejno na placówkach w Mozambiku, Tajlandii, na Węgrzech, w Syrii, Iranie oraz w Federacji Rosyjskiej. 18 marca 2017 Ojciec Święty mianował go nuncjuszem apostolskim w Rwandzie, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Lauriaco. Sakrę biskupią przyjął 27 maja 2017 roku w Łowiczu z rąk sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina. Zna włoski, angielski, francuski, rosyjski i portugalski.

DEON.PL POLECA

Stolica Apostolska utrzymuje formalne stosunki dyplomatyczne z Iranem od 2 maja 1953 r., czyli od pontyfikatu papieża Piusa XII. Stosunki te zostały utrzymane podczas rewolucji irańskiej (1978-1979).

Jedynym papieżem, który odwiedził Iran był przez kilka godzin św. Paweł VI, 26 listopada 1970 roku. Był to postój techniczny (lotnisko międzynarodowe w Teheranie) na początku jego pielgrzymki do Azji Wschodniej, Oceanii i Australii (26 listopada - 5 grudnia 1970 r.).

Dwóch prezydentów Iranu odwiedziło Watykan: ajatollah Mohammad Chatami (11 marca 1999 r.) i Hassan Rohani (27 stycznia 2016 r.).

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Nowy nuncjusz w Iranie. Abp Andrzej Józwowicz rozpoczął swoją misję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.