Reporterzy Bez Granic wstrząśnięci egzekucją irańskiego dysydenta

Reporterzy Bez Granic wstrząśnięci egzekucją irańskiego dysydenta
(fot. MojNews, CC BY 4.0 via Wikimedia Commons)
PAP / kk

Międzynarodowa organizacja pozarządowa "Reporterzy bez Granic" (RSF) oświadczyła, że jest "zszokowana" egzekucją irańskiego dysydenta Ruhollaha Zama, który został stracony w nocy z piątku na sobotę przez powieszenie.

Zam był oskarżony o podżeganie do przemocy podczas antyrządowych protestów w 2017 roku, szpiegostwo i próby obalenia rządu Iranu.

W tweecie RSF, która szczególnie monitorowała sprawę Zama, Organizacja wskazuje, że Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet 23 października "ostrzegała przed rychłą egzekucją".

"RFS jest zszokowana, że irański wymiar sprawiedliwości i patron tego czynu Ali Chamenei wykonali ten wyrok" - napisano w oświadczeniu, nawiązując do osoby duchowo-politycznego przywódcy Iranu.

Irański sąd najwyższy we wtorek utrzymał w mocy wyrok śmierci na Zamie, który został zatrzymany w 2019 roku po tym, jak Irańska Gwardia Rewolucyjna zwabiła go do Iranu. Wcześniej Zam przez lika lat przebywał na uchodźctwie w Paryżu. Stracony został przez powieszenie.

DEON.PL POLECA

Zam był znany z prowadzenia w Internecie antyrządowego kanału o nazwie "AmadNews", który miał ponad milion użytkowników. Był synem szyickiego duchownego Mohammada Ali Zama, który na początku lat 80. zasiadał w irańskim rządzie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Reporterzy Bez Granic wstrząśnięci egzekucją irańskiego dysydenta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.