Iran: aresztowano część osób zamieszanych w zabójstwo naukowca ds. nuklearnych

Iran: aresztowano część osób zamieszanych w zabójstwo naukowca ds. nuklearnych
(fot. Alireza Heydarifard / Unsplash)
9 miesięcy temu
PAP / kk

Część osób zamieszanych w zabójstwo w listopadzie czołowego irańskiego eksperta ds. jądrowych Mohsena Fakhrizadeha została aresztowana - powiedział we wtorek półoficjalnej agencji ISNA Hosejn Amir-Abdollahian, doradca przewodniczącego irańskiego parlamentu.

"Sprawcy tego zabójstwa, z których niektórzy zostali zidentyfikowani, a nawet aresztowani przez służby bezpieczeństwa, nie unikną sprawiedliwości" - podała ISNA, powołując się na wypowiedź Abdollahiana w arabskojęzycznej irańskiej telewizji Al Alam.

Fakhrizadeh zmarł 27 sierpnia w szpitalu w wyniku odniesionych ran po wysadzeniu w powietrze i ostrzelaniu samochodu, którym przemieszczał się w pobliżu Teheranu. Był szefem irańskiego programu nuklearnego "Amad" (Nadzieja), rozwijanego w latach 1989-2003.

Iran obarcza odpowiedzialnością za ten zamach władze Izraela. Bezpośrednio po ataku minister spraw zagranicznych Iranu Dżawad Zarif zasugerował, że istnieje "izraelski ślad" wskazujący na sprawstwo zabójstwa Fakhrizadeha uważanego za ojca irańskiego programu jądrowego.

W ocenie mediów zamach na Fakhrizadeha może doprowadzić do nowej fali konfrontacji w relacjach Iranu ze Stanami Zjednoczonymi, utrudniając nowemu prezydentowi USA Joe Bidenowi powrót do ducha i litery porozumienia nuklearnego z 2015 r. zakładającego zniesienie sankcji wobec Iranu w zamian za zamrożenie programu zbrojeń jądrowych.

W 2018 r. Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw - USA, Rosji, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec - z Teheranem, a prezydent Donald Trump przywrócił sankcje gospodarcze nakładane uprzednio na Iran przez USA. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek
27,93 zł
39,90 zł

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Iran: aresztowano część osób zamieszanych w zabójstwo naukowca ds. nuklearnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.