Iter Europaeum znakiem relacji UE - Stolica Apostolska

Iter Europaeum znakiem relacji UE - Stolica Apostolska
Fot. depositphotos.com
4 miesiące temu
KAI / kb

Z inicjatywy Unii Europejskiej zrealizowano w Rzymie projekt pod nazwą Iter Europaeum, upamiętniający 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.

Od 9 maja przez osiem kolejnych niedziel odbywały się „spacery historyczne” dyplomatów 27 krajów członkowskich UE do 25 rzymskich kościołów, w których z tej okazji organizowano ekspozycje opowiadające o historii relacji dyplomatycznych poszczególnych krajów ze Stolicą Apostolską.

Iter Europaeum kończy się dziś w kościele Matki Bożej Miłosierdzia (Santa Maria della Pietà in Camposanto dei Teutonici) przy Kolegium Niemieckim w Watykanie.

Mszy św. w intencji Europy przewodniczyć będzie sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher. Wraz z ambasadorami krajów członkowskich uczestniczyć w niej będzie przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

Dziś także w centrum „spaceru historycznego” dyplomatów po Rzymie są cztery ostatnie kraje: Dania i Estonia (w Campo Santo Teutonico), Niderlandy zaprosiły na zwiedzanie ich kościoła Santi Michele e Magno, a po południu Słowacja zaplanowała popołudnie przy grillu w swoim kolegium dla księży im. Cyryla i Metodego.

Ambasador Danii przy Stolicy Apostolskiej Odd Sidding uważa, że ta inicjatywa Unii Europejskiej jest dobrą okazją do refleksji nad wzajemnymi stosunkami Europejczyków. „Wraz ze Stolicą Apostolską podzielamy również pragnienie zapewnienia rozwoju «inkluzywnego» dla wszystkich na poziomie globalnym, dlatego też Dania przeznacza co najmniej 0,7 procent swojego produktu narodowego brutto na pomoc dla rozwoju”, powiedział duński dyplomata Radiu Watykańskiemu.

Choć Duńczycy mają opinię jednego z najszczęśliwszych narodów na świecie, „nadal myślę, że możemy się nauczyć od Rzymian, jak doceniać małe rzeczy w życiu, trochę bardziej się nimi cieszyć”, stwierdził Sidding.

„Relacje między Unią Europejską a Stolicą Apostolską są bardzo dobre, co zostało potwierdzone niedawno podczas wizyty przewodniczącej Komisji Europejskiej, pani von der Leyen”, uważa ambasador Niderlandów Caroline Weijers. Jej zdaniem doskonałe są również stosunki między Niderlandami a Stolicą Apostolską. „Nie zawsze zgadzamy się we wszystkim, ale możemy współpracować w wielu kwestiach, takich jak pokój i bezpieczeństwo, klimat, środowisko i woda, sprawiedliwość społeczna, czy prawa człowieka”, powiedziała Radiu Watykańskiemu ambasador Weijers i dodała, że „świat wspólnie będzie musiał stawić czoła wyzwaniom „COVID i pocovidowym” dla społeczeństw.

Jej zdaniem, przykładem dobrego współżycia są obywatele Niderlandów w Rzymie. Uczestniczący w Iter Europaeum niderlandzki kościół Fryzów pw. świętych Michała i Magnusa (Santi Michele e Magno) pełni przede wszystkim rolę miejsca kultu, ale pełni też ważną funkcję dla społeczności niderlandzkiej w Rzymie i okolicach, a także dla pielgrzymów - nie tylko dla katolików.

Świątynia położona niedaleko Placu św. Piotra ma znaczenie historyczne, stąd też cieszy się dużym zainteresowaniem. Kościół Fryzów jest gościnnym domem dla Holendrów, ale także dla innych narodowości.

W niedzielę 27 lipca rektor kościoła świętych Michała i Magnusa zaprosił wszystkich chętnych, aby po modlitwie „Anioł Pański” z papieżem przyszli do jego kościoła, który mogli zwiedzać z przewodnikiem oraz wysłuchać krótkiego koncertu. „To też jest okazją do odkrywania historycznego bogactwa”, powiedziała Radiu Watykańskiemu ambasador Niderlandów.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Paulina Maria Kaczmarek OSC, s. Judyta Katarzyna Woźniak OSCCap
39,90 zł

Pod stopami Kościoła prezentuje historię wieloletniego dialogu Klary z przedstawicielami Stolicy Apostolskiej, w trakcie którego dochodziło do licznych sporów o wizję żeńskiego życia mniszego i charyzmatycznej nowości powołania do życia w świętej jedności i najwyższym...

Skomentuj artykuł

Iter Europaeum znakiem relacji UE - Stolica Apostolska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.