Bp Regmunt został ukarany przez Stolicę Apostolską

Bp Regmunt został ukarany przez Stolicę Apostolską
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/KAI/dm

Stolica Apostolska zakazała bp. Stefanowi Regmuntowi uczestniczenia w celebracjach w diecezji, udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski i nakazała mu finansowe uczestnictwo w wydatkach diecezji związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich.

W przekazanym w piątek komunikacie przez Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka poinformowano że „Stolica Apostolska działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka «Vos estis lux mundi» - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stefana Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej”.

W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do bp. Stefana Regmunta decyzję „zakazu uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej" - wskazano w komunikacie.

Otrzymał on także „zakaz udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski” oraz „nakaz finansowego uczestnictwa – z prywatnych środków – w wydatkach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich”.

Benedykt XVI 29 grudnia 2007 mianował bp. Stefana Regmunta biskupem zielonogórsko-gorzowskim.

DEON.PL POLECA

28 kwietnia 2015 biskup Regmunt złożył na ręce papieża Franciszka prośbę o zwolnienie z urzędu Biskupa Diecezjalnego. Powodem prośby był stan zdrowia, domagający się podjęcia natychmiastowego leczenia. Do czasu ingresu nowego biskupa diecezjalnego 5 stycznia 2016 r., bp Stefan Regmunt pełnił urząd Administratora Apostolskiego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Oto pełna treść komunikatu Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży:

KOMUNIKAT DELEGATA KEP DS. OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY DOTYCZĄCY SYNGALIZOWANYCH ZANIEDBAŃ BISKUPA STEFANA REGMUNTA

Wypełniając prośbę Stolicy Apostolskiej informuję, że działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka „Vos estis lux mundi”, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stefana Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do bp. Stefana Regmunta następujące decyzje:

  1. Zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej;
  2. Zakaz udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski;
  3. Nakaz finansowego uczestnictwa – z prywatnych środków – w wydatkach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich.

Wojciech Polak, Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Warszawa, dnia 25 czerwca 2021 r.

PAP/KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Bp Regmunt został ukarany przez Stolicę Apostolską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.